top of page

Asya FX, piyasaların Fed'e daha az şahin yaklaşmasıyla Çin sıkıntılarını geride bıraktı

ABD'deki zayıf istihdam verilerinin Fed'in erken faiz indirimi yapacağı yönündeki bahisleri teşvik etmesiyle çoğu Asya para birimi Çarşamba günü hafifçe yükseldi ve yatırımcıların Çin ekonomisine ilişkin kalıcı endişeleri bir kenara bırakmalarına yardımcı oldu.

JOLT verileri, ABD'de iş açılışlarının Ekim ayında düştüğünü gösterdi; bu durum, istihdam piyasasında uzun süreli bir soğuma umutlarını artırdı; bu da Fed'in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutması gereken alanı sınırlayabilir.

Fed'in daha az şahin bir tutum sergileyeceğine dair iyimserlik, çoğu Asya para biriminin Çarşamba günü bir miktar yükseliş kaydetmesine yardımcı oldu. Tayvan doları ve Güney Kore wonu %0,1 oranında yükselirken, Japon yeni son seanslarda dolar karşısında keskin bir toparlanma kaydettikten sonra yatay seyretti.

Avustralya doları, Avustralya ekonomisinin üçüncü çeyrekte beklenenden daha az büyüdüğünü gösteren verilere rağmen , iki gün süren büyük kayıplarının ardından %0,7 oranında değer kazandı ve bu durum esas olarak Çin'deki azalan ihracat talebinden etkilendi. Ancak yerel talep ve harcamalar güçlü kalmayı sürdürdü.

Bankanın Salı günü faiz oranlarını sabit tutması ve gelecekteki artışlara yönelik büyük oranda veriye dayalı bir yaklaşım sergilemesinin ardından, daha az şahin bir Merkez Bankası Avustralya doları üzerindeki baskının ana kaynağı oldu.

Hindistan rupisi, ülkenin büyük ticaret açığının parlak ekonomik büyümeye ilişkin iyimserliği büyük ölçüde dengelemesi nedeniyle 83,3'ün üzerindeki rekor düşük seviyeler civarında gezinerek emsalleri arasında aykırı bir değer olmaya devam etti.

Moody's'in uyarısının ağırlığı nedeniyle Çin yuanı hükümet desteğine rağmen değer kaybetti

Çin yuanı , Çin Halk Bankası'nın zayıf günlük orta nokta düzeltmesinin ardından %0,2 düştü. Ancak basında çıkan haberler, Çin devlet bankalarının Çin para birimini desteklemek için açık piyasada dolar sattığını ve yuan satın aldığını gösterdi.

Çin'e yönelik güven, ülkenin kredi görünümünü negatife düşüren ve emlak piyasasındaki gerilemeden kaynaklanan artan ekonomik riskleri işaret eden derecelendirme kuruluşu Moody's tarafından darbe aldı. Moody's ayrıca Pekin'in ekonomik büyümeyi desteklemek için daha fazla teşvik uygulamasına ihtiyaç duyduğunu da belirtti.

Uyarı, Kasım ayındaki birkaç zayıf ekonomik verinin ardından geldi; zira bu yıl Kovid-sonrası toparlanma gerçekleşemedi.

Çin ticaret verileri Perşembe günü yayınlanacak ve ekonomide kalıcı bir zayıflık göstermesi bekleniyor.

Dolar, Fed'in faiz indiriminin zamanlaması belirsizliğini korudukça sakin seyrediyor

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli kontratları Asya ticaretinde %0,1 düştü ancak son zamanların en düşük seviyelerinin üzerinde rahat bir şekilde işlem görüyor.

Piyasalar Fed'in faiz oranlarını daha fazla artırmayacağına ikna olurken, merkez bankasının 2024'te tam olarak ne zaman faiz indirimine başlayacağına dair belirsizlik önemli bir belirsizlik noktası olmaya devam etti. Bu düşünce, Cuma günkü tarım dışı istihdam verilerinin okunması beklentisi gibi, dolara son oturumlarda bir miktar destek sağladı.

ABD ekonomisi dayanıklılığını koruyor ve bu durumun enflasyonu sabit tutması bekleniyor; işgücü piyasasının soğuması da beklenenden daha uzun sürebilir.

Yatırımcılar Fed'in Mart 2024'e kadar faiz indirimine gitme ihtimalini %50'nin üzerinde fiyatlıyor. Ancak merkez bankası büyük ölçüde uzun süre yüksek söylemini sürdürdü.

5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page