top of page

Asya FX piyasalar Fed tutanaklarını tartarken sessiz kaldı, Japon yeni yükseldi.


Piyasalar Federal Rezerv'in Aralık toplantı tutanaklarından gelen para politikasına ilişkin karışık sinyalleri tartarken, çoğu Asya para birimi Perşembe günü az hareket ederken, Japon yeni, Japonya Merkez Bankası'nın enflasyon tahminlerini yükseltmeyi planladığına dair haberlerle desteklendi.

Yen , dolar karşısında %0.4 artışla 132.13'e yükseldi ve bu hafta başındaki yedi ayın en yüksek seviyesine yaklaştı . Reuters , BoJ'nin çekirdek enflasyon tahminini bu ay yapılacak üç aylık projeksiyonlarda yükseltmeyi planladığını bildirdi, ancak bankanın faiz oranlarını hemen yükseltme planı henüz yok.

Yine de yen, BoJ'nin 2022'deki son toplantısında beklenmedik bir şekilde şahin bir tavır takınmasının ardından Aralık ayının başından beri düşüşte. Piyasalar, bankanın bu yıl sonunda aşırı gevşek para politikasını tersine çevirme olasılığını fiyatlıyor.

Ancak bu gevşeme aynı zamanda ABD para politikasının gidişatına da bağlı. Fed'in Aralık ayı toplantı tutanakları , politika yapıcıların daha yavaş faiz artırımlarını desteklerken, faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalmasını istediklerini de gösterdi.

Daha küçük faiz artırımları beklentisi, Asya para birimleri üzerinde daha az acil baskıya işaret ediyor. Ancak oranların daha uzun süre yüksek kalmasıyla, çoğu bölgesel birim muhtemelen önümüzdeki aylarda sınırlı artış görecek.

Dolar endeksi ve dolar vadeli işlemleri de tutanaklara sessiz bir tepki gösterdi, diğer okumalar ABD imalat faaliyetinin Aralık ayında üst üste ikinci ayda daraldığını gösterdi.

Dolara karşı duyarlılık son seanslarda ABD'de resesyon olasılığı ve kısa vadede faiz oranlarında daha küçük artış beklentileri nedeniyle azaldı. Piyasalar Fed'in Şubat'ta 25 baz puanlık faiz artırımına gitmesi için pozisyonlanıyor .

Piyasalar ayrıca Cuma günü açıklanacak olan Aralık ayı ABD tarım dışı istihdam verilerini bekliyor.

Hindistan rupisi , Tayvan doları ve Singapur doları Perşembe günü her iki yönde de %0,1'den az hareket etti. Tayland bahtı , verilerin Aralık ayında tüketici enflasyonunun beklentileri karşıladığını göstermesinin ardından %0,3 yükselerek eğilimi tersine çevirdi .

Çin yuanı , Aralık ayında ticari faaliyetin yeniden daraldığını gösteren verilerin ardından , daralma hızının ülkenin ay boyunca birkaç COVID-19 karşıtı kısıtlamayı gevşetmesinin ardından yavaşladığını göstermesinin ardından yükseldi.

Ülke COVID-19 enfeksiyonlarında büyük bir artışla karşı karşıya olduğundan, şimdi odak doğrudan Çin ekonomisinin yeniden açılmasına odaklandı.

4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page