top of page

Asya FX sessiz kaldı, TÜFE sürprizine rağmen dolar düşüşte

Asya para birimlerinin çoğu Perşembe günü dar bir aralıkta kalırken, dolar, piyasaların beklenenden güçlü gelen enflasyon verileri karşısında Fed'in gelecek hafta faiz oranlarını değiştirmeyeceğine ilişkin beklentilere ağırlık vermesiyle düşüş yaşadı.

Çarşamba günü yayınlanan veriler, artan yakıt maliyetleri ve istikrarlı tüketici harcamalarının etkisiyle ABD tüketici enflasyonunun Ağustos ayında beklenenden biraz daha fazla arttığını gösterdi .

Ancak bu okuma, Fed'in gelecek hafta faiz artırımına gideceğine dair piyasaları ikna etmede hala yetersiz kaldı ve genel fikir birliği bir süre daha devam etti .

Dolar verinin ardından hafifçe güçlenirken, gecelik ticarette Hazine getirileri düştü. Bu durum Asya piyasaları üzerinde bir miktar baskı oluşturdu; ancak bu, trader'ların güçlü enflasyon okumasının ardından korktukları düzeyde değildi.

Yine de, perakende satışlar ve üretici enflasyonu verilerinin günün ilerleyen saatlerinde açıklanmasıyla ABD'ye dair daha fazla ekonomik işaret gündemde kaldı .

Asya ticaretinde dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri yüzde 0,1 düştü. Günün ilerleyen saatlerinde Avrupa Merkez Bankası toplantısı öncesinde eurodaki güçlenme de doları baskı altına aldı .

Asya'da Çin yuanı %0,1 düştü ancak Çin Halk Bankası'nın (PBOC) bir dizi güçlü günlük orta nokta sabitlemesi ile para birimini desteklemesiyle son 10 ayın en düşük seviyesinin oldukça üzerinde kaldı.

Çin sanayi üretimi ve perakende satış verileri Cuma günü açıklanacak ve Asya'nın en büyük ekonomisindeki toparlanmaya ilişkin daha fazla ipucu sunması bekleniyor.

Singapur doları, işsizliğin ikinci çeyrekte sabit kaldığını gösteren verilerle yüzde 0,1 yükseldi .

Güney Kore wonu %0,3 oranında değer kazanırken, Hindistan rupisi günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak toptan enflasyon verileri öncesinde hafif yükseldi .

Japon yeni , piyasaların Japonya Merkez Bankası'nın negatif faiz rejiminden uzaklaşmayı planladığına dair daha fazla sinyal beklemesiyle %0,2 yükselerek 10 ayın en düşük seviyesinin biraz üzerinde seyretti.

Ancak ülkedeki ılımlı üretici enflasyonu ve azalan çekirdek makine siparişlerinden kaynaklanan zayıf ekonomik göstergeler , BOJ'un faiz oranlarını daha uzun süre düşük tutacağı yönündeki beklentileri besledi.

Avustralya doları , beklenenden güçlü gelen istihdam verilerinin etkisiyle %0,2 yükseldi ve bu da Merkez Bankası'nın daha fazla faiz artırımına gideceği beklentilerini artırdı.

Fed'in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmasının beklendiği göz önüne alındığında, çoğu Asya para biriminin görünümü hala olumsuz olmaya devam ediyor . Yükselen ABD faiz oranları geçtiğimiz yıl boyunca bölgesel para birimlerini olumsuz etkiledi ve muhtemelen bölgedeki büyük toparlanmayı sınırlayacak6 görüntüleme0 yorum
bottom of page