top of page

Asya FX sessiz kaldı, tarım dışı istihdam öncesinde dolar sakin seyrediyor

Asya para birimlerinin çoğu Cuma günü yatay-düşük aralığında hareket ederken, piyasalar günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak önemli ABD tarım dışı istihdam verilerini beklerken dolar gecelik toparlanmanın ardından sakin kaldı.

Dolar, kişisel harcamaların Temmuz ayında beklenenden çok daha fazla arttığını gösteren verilerin ABD enflasyonunda yükselişin devam ettiğine işaret etmesiyle Perşembe günü üç haftanın en düşük seviyesinden toparlandı.

Ancak bir dizi zayıf ekonomik verinin Federal Rezerv'in Eylül ayında faiz oranlarını sabit tutacağı yönündeki bahisleri alevlendirmesiyle dolar hala altı haftalık yükseliş serisini sonlandırmaya hazırdı .

Doların gece boyunca kaydettiği güç çoğu Asya para birimi üzerinde baskı oluştururken, tüccarlar da tarım dışı istihdam verileri öncesinde risk odaklı varlıklardan uzak durdu. İşgücü piyasasındaki herhangi bir güç belirtisi Fed'e faiz oranlarını artırmaya devam etme konusunda daha fazla ivme ve hareket alanı sağlıyor ki bu da Asya piyasaları için kötü bir işaret.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli kontratları Asya ticaretinde yatay işlem gördü ve bu hafta yaklaşık %0,4 kayıpla işlem gördü.

Asya para birimlerinin çoğu yatay-düşük aralığında hareket etti. Japon yeni, yerel imalat faaliyetinin Ağustos ayında daha da daraldığını gösteren verilerin ardından sessiz kaldı .

Avustralya doları, Avustralya Merkez Bankası'nın gelecek hafta yapacağı toplantı öncesinde yüzde 0,3 değer kaybetti ; burada merkez bankasının enflasyondaki düşüş nedeniyle faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor.

Güney Kore wonu , ülkenin ithalat ve ihracatının ağustos ayında beklenenden daha az daraldığını gösteren verilerin ardından %0,4 yükselerek günün birkaç aykırı değeri arasında yer aldı .

Hindistan rupisi, Perşembe günü açıklanan verilerin Hindistan ekonomisinin Haziran çeyreğinde %7,8 ile beklenenden daha fazla büyüdüğünü göstermesinin ardından %0,1 yükseldi . Ancak analistler, enflasyonun Temmuz ayında yeniden yükselişe geçmesinin ardından bu eğilimin önümüzdeki çeyreklerde yavaşlamasını bekliyor.

Çin yuanı faiz indiriminden ve olumlu PMI verisinden çok az destek görüyor

Yuan Cuma günü değişken ticarette %0,1 düştü . Çin Halk Bankası'nın yerel bankaların tutması gereken döviz rezervi oranını düşürmesinin ardından para birimi %0,6 kadar yükselişle açıldı .

Hareketin amacı Çin piyasalarında daha fazla dolar rezervini serbest bırakmak ve artan ekonomik olumsuzluklara karşı yuanı desteklemekti. Ancak bu aynı zamanda piyasalara PBOC'nin daha fazla yuan likiditesini absorbe etmeye istekli olduğunun da sinyalini verdi, bu da trader'ların Çin para birimini satmasına neden olabilir. Bu, yuanın tüm erken kazanımlarını tersine çevirdiğini ve 00:20 ET (04:20 GMT) kadar düşüş kaydettiğini gördü.

Cuma günü yapılan özel bir anket, Çin'in imalat sektörünün yerel talepteki toparlanmanın da yardımıyla Ağustos ayında beklenmedik bir şekilde büyüdüğünü gösterdi. Ancak COVID sonrası ekonomik toparlanmanın yavaşlaması nedeniyle Çin ekonomisi ve dolayısıyla yuan için genel görünüm hala olumsuz olmaya devam ediyor.
3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page