top of page

Asya FX sessize alındı; Çin ve Japonya para birimine müdahale odakta

Asya para birimlerinin çoğu, ABD'de faiz oranlarının artacağına dair devam eden korkuların ortasında Çarşamba günü dar bir aralıkta kalırken, Çin yuanı ve Japon yenindeki son düşüşler, tüccarların kendi hükümetlerinin döviz piyasasına müdahalesini beklemesine neden oldu.

Dolar, Asya ticaretinde hem dolar endeksi hem de dolar endeksi vadeli işlemlerinin hafif yükselişiyle 10 ayın en yüksek seviyelerinde sabit kaldı. Döviz, Fed'in faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı sinyalini vermesinin ardından son oturumlarda keskin bir yükseliş kaydetti .

Dolardaki güç, Hazine tahvil getirilerindeki yükselişle birleştiğinde son haftalarda çoğu bölgesel para birimini olumsuz etkiledi ve riskli ve düşük riskli getiriler arasındaki farkın daralmasıyla onları yıllık en düşük seviyelere yaklaştırdı.

Hindistan'ın büyük ithalat bağımlılığı nedeniyle para biriminin yüksek petrol fiyatlarının baskısı altında kalması nedeniyle Hindistan rupisi en kötü etkilenenler arasında yer aldı ve rekor düşük seviyelerden işlem görüyor.

Güney Kore wonu önceki seansta 10 ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra Çarşamba günü %0,3 yükselirken, Singapur doları %0,1 düşüşle yılın en zayıf seviyesine geriledi.

Avustralya dolarındaki kayıplar, tüketici enflasyonunun Ağustos ayında beklendiği gibi hızlandığını gösteren verilerle bir miktar dengelendi ve Merkez Bankası üzerinde şahin bir duruş sergilemesi yönünde bir miktar baskı oluşturdu.

Yenin 150'ye yaklaşmasıyla Japon müdahalesi odakta

Japon yeni Çarşamba günü 11 aydan uzun bir sürenin en zayıf seviyesi olan 149 seviyesi civarında seyrediyordu.

Japonya Merkez Bankası'nın geçen hafta aşırı güvercin tutumunu sürdürmesi ve negatif faiz rejiminin sona ermesine ilişkin beklentileri küçümsemesinin ardından döviz yeni bir satış dalgasıyla darbe aldı . BOJ'un Temmuz ayı toplantısının Çarşamba günü açıklanan tutanakları da politika yapıcılar arasında benzer bir duruş sergiledi.

Yendeki zayıflığın ardından Japon yetkililerin, hükümetin döviz piyasalarına müdahale etmeye hazır olduğunu gösteren, para birimine karşı bahis oynama konusunda bir dizi uyarısı geldi.

Bu, yendeki ani kayıpların durdurulmasına bir ölçüde yardımcı olsa da, Japon para birimi hâlâ yerel faiz oranları ile ABD faiz oranları arasındaki genişleyen farkın yarattığı artan baskıyla karşı karşıya.

Japon hükümeti 2022'de yen'i desteklemek için rekor seviyelerde dolar satışı gerçekleştirmişti ve yen daha sonra 150 seviyesinin üzerine çıkmıştı. Para birimi şu anda aynı seviyeleri test etme eşiğinde.

Çin yuanı güçlü verilerle güçleniyor, PBOC müdahalede bulunuyor

Yuan , Çin'in endüstriyel karlarının Ağustos ayında keskin bir toparlanma gösterdiğini gösteren verilerden destek alarak %0,1 yükseldi.

Yuan ayrıca, hükümetin dövizdeki daha fazla kaybı durdurmaya yönelik çabalarının devam ettiği bir ortamda, Çin Halk Bankası'nın günlük orta nokta sabitlemesinin oldukça güçlü olmasıyla da destek buldu.

Basında çıkan haberlerde, PBOC'nin devlet tarafından işletilen bankalara dolar satmaları ve fazla yuan likiditesini kapatmaları talimatını verdiği belirtildi; bu, para birimini desteklemek için bu yıl defalarca uyguladığı bir taktikti.

Ancak yuanın görünümü Çin'in zayıf ekonomik beklentileri nedeniyle gölgelenmeye devam ederken, emlak piyasasında yeniden bir çöküş yaşanacağı korkusu da yuan ayılarının sağlıklı kalmasını sağladı. Para birimi Çarşamba günü 10 ayın en düşük seviyeleri yakınlarında işlem gördü.
7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page