top of page

Asya FX sessizleşti, dolar, Fed'in borç anlaşması neşesini bastırma korkusuyla sakin

Çoğu Asya para birimi Pazartesi günü dar bir aralıkta kalırken, yapışkan enflasyon işaretleri ve artan ABD faiz oranları ABD borç tavanı anlaşmasına ilişkin iyimserliği büyük ölçüde dengelediğinden dolar iki ayın en yüksek seviyesinde sabitlendi.
Piyasalar Asya'nın en büyük ekonomisindeki yavaşlayan büyümeden endişe duymaya devam ederken, Çin yuanı daha güçlü bir günlük orta nokta düzeltmesinden çok az destek alarak %0,1 düştü. Bu hafta odak noktası, Nisan'daki kasvetli okumaların ardından Mayıs'taki ekonomik toparlanmanın durumunu ölçmek için Çarşamba günü açıklanacak olantemel imalat ve hizmet sektörü verileri.
Çin'de COVID-19 vakalarındaki yeniden canlanma, enfeksiyonların Haziran sonunda zirveye çıkmasıyla ülke genelinde piyasaları gergin tuttu. Yuan, özellikle 7. anahtar seviyesini dolara karşı kaybettikten sonra, geçen ay en kötü performans gösteren Asya para birimlerinden biri oldu. Para birimi ayrıca altı ayın en düşük seviyesine yakındı.
Üst düzey ABD'li milletvekilleri borç tavanını yükseltmek ve ekonomik olarak felç edici bir temerrüdü önlemek için geçici bir anlaşmaya vardıklarının sinyalini verseler bile, daha geniş Asya para birimleri düz-düşük aralığında hareket etti. Anlaşma, hisse senetleri ve emtialar gibi diğer risk odaklı varlıklarda bir ralliye yol açtı.
Ancak anlaşma, yasalaşmadan önce Kongre'de bir oylamayla karşı karşıya. Bu aynı zamanda temerrüt için son tarih olan 5 Haziran'dan sadece birkaç gün önce gelir.
Japon yeni dolar karşısında yedi ayın en düşük seviyelerine yakın seyrederken, Filipin pezosu risk ağırlıklı Güneydoğu Asya para birimlerinde kayıplara öncülük etti.
Avustralya doları , güçlenen emtia fiyatlarından destek alarak %0.1 yükseldi, Hindistan rupisi ise iki ayın en düşük seviyelerinde biraz hareket etti.
ABD dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri, para birimine ilişkin görünümün Federal Rezerv'in daha fazla faiz artırımına gideceği beklentileriyle canlanmasıyla birlikte, risk iştahındaki iyileşmeye rağmen iki ayın en yüksek seviyesinde sabitlendi.
Kişisel Tüketim Harcamaları fiyat endeksi - Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi - Nisan ayında beklenenden daha sıcak geldi ve Fed'in Haziran ayında faiz oranlarını daha da artıracağına dair beklentileri artırdı.
Fed Fonu vadeli fiyatları, piyasaların merkez bankasının Haziran'da oranları 25 baz puan artırma ihtimalinin yaklaşık %65 olduğunu fiyatladığını gösteriyor; bu, duraklama için ilk beklentilerin tersine dönüyor.
Riskli ve düşük riskli oranlar arasındaki fark daraldığından, ABD'de daha yüksek faiz oranları beklentisi Asya piyasaları için kötü bir işarettir.11 görüntüleme0 yorum
bottom of page