top of page

Asya FX sessizleşti, enflasyon verileri yaklaşırken dolar istikrar kazandı

Çoğu Asya para birimi Çarşamba günü düz-düşük aralığında hareket ederken, dolar günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan önemli ABD enflasyon verileri öncesi ihtiyatla sakinleşirken, Çin'deki durgun ekonomik toparlanmaya ilişkin endişeler ağırlık yapmaya devam ediyor.

Çin'in ihracatı da Nisan ayında daha yavaş bir hızda arttı ve bu, zayıf denizaşırı taleple boğuşan imalat sektörü üzerindeki baskının devam ettiğine işaret ediyor. Piyasalar şimdi , yerel harcamalarda herhangi bir toparlanma belirtisi için Çin'in Perşembe günü açıklanacak olan Nisan ayı enflasyon verilerini bekliyor .

Çin ile ilgili endişeler, ülkeye olan ticari risk ile diğer para birimleri üzerinde ağırlık yarattı. Güney Kore wonu %0,1 yükselirken, Tayvan doları ve Singapur doları yatay işlem gördü.

Risk ağırlıklı Güneydoğu Asya para birimleri, Filipin pesosu ve Malezya ringgitinin her biri %0,1 düşüşle hafifçe geriledi.

Avustralya doları , Merkez Bankası'nın bu ayın başlarında yaptığı sürpriz faiz artışının ardından son sekiz seansın yedisinde yükselerek %0.1 yükseldi .

Güvercin yerel para politikası beklentileri para birimi için güvenli liman talebini büyük ölçüde dengelediğinden, Japon yeni %0.1 düştü ve kayıplarını üst üste dördüncü seansa taşıdı .

Daha geniş Asya para birimleri çok az hareket ederken, piyasalar günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan ABD tüketici fiyat endeksi enflasyon verileri öncesinde gerilerken dolar, iki günlük kazanımlarının ardından istikrar kazandı .

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Çarşamba günü her iki yönde de %0,1'den az hareket etti.

Çarşamba günkü okumanın, enflasyonun Nisan ayında daha da düşmesine rağmen , Federal Rezerv'in %2'lik hedef aralığının oldukça üzerinde okunmasının beklendiğini göstermesi bekleniyor. Piyasalar, herhangi bir inatçı enflasyon belirtisinin bu yıl Fed'den daha şahin tedbirler almaya davet edeceğinden korkuyor.

Merkez bankasının önümüzdeki aylarda faiz artırım döngüsüne ara vermesi beklenirken, trader'lar iş piyasasındaki güçlenme belirtilerinin ardından bu yıl herhangi bir faiz indirimi beklentisini azaltıyorlar.

Fed Fonu vadeli fiyatları , piyasaların Fed'in faiz oranlarını Haziran'da sabit tutma ihtimalinin yaklaşık %78'ini ve Temmuz'da da %55'i tutma ihtimalini fiyatladığını gösteriyor.

Fed ayrıca bu yıl bir faiz indirimi beklentisini büyük ölçüde küçümsedi.13 görüntüleme0 yorum
bottom of page