top of page

Asya FX sessizleşti, Fed toplantısı yaklaşırken dolar istikrar kazandı


Asya para birimlerinin çoğu Salı günü çok az hareket ederken, bu hafta yapılacak Federal Rezerv toplantısı öncesinde ihtiyati tedbirlerin devreye girmesi ve doğrudan ABD para politikasına ilişkin herhangi bir sinyalin odaklanması nedeniyle dolar son kazanımlarını korudu.

Ancak çoğu Asya birimi, Fed'in önümüzdeki aylarda faiz artırım hızını yavaşlatacağı beklentileri arasında Ocak ayında güçlü kazançlar elde etmeye hazırlanıyor . Risk ağırlıklı Güneydoğu Asya para birimleri, Ocak ayı boyunca en iyi performans gösterenler oldu ve Tayland bahtı %5'in üzerinde bir artışla akranları arasında kazançlara öncülük etti.

Çin yuanı , Çin'in COVID-19'a karşı önlemlerin çoğunu gevşetmesinin ardından Ocak ayında Çin ticari faaliyetinin toparlandığını gösteren verilerden çok az destek aldı . Yuan %0,1 düştü, ancak dolar karşısında yaklaşık yedi ayın en yüksek seviyesine yakın kaldı ve Ocak ayında %2'nin üzerinde değer kazanması bekleniyor.

Pozitif Çin verileri hala Asya'nın en büyük ekonomisinin toparlanma yolunda olduğunu gösteriyor ve bu durum bu yıl bölge için iyiye işaret olabilir.

Japon yeni , Aralık ayında perakende satışların beklenenden fazla arttığını gösteren verilerin ve yerel fabrikaların da üretimde bir miktar kesinti yapmasının ardından %0,2 yükselerek gün için en iyi performans gösterenler arasında yer aldı. Japonya Merkez Bankası'ndan daha fazla şahin hareket beklentisi, yen'i Ocak'ta %0.7'lik bir artış rotasına soktu.

Daha geniş Asya para birimleri çok az hareket ederken, dolar, Fed toplantısı beklentisiyle bir sepet para birimine karşı istikrar kazandı. Merkez bankasının Çarşamba günü faiz oranlarını 25 baz puan artırması beklenirken, yatırımcılar, özellikle son ekonomik verilerin Fed'in faiz oranlarını artırmaya devam etmek için yeterli boş alana sahip olduğunu göstermesi nedeniyle, beklenenden daha şahin bir görünümden korkuyor.

ABD enflasyonu da son aylarda gerilemesine rağmen Fed'in hedef aralığının oldukça üzerinde seyrediyor.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri , Ocak ayının başlarında neredeyse sekiz ayın en düşük seviyesinden keskin bir şekilde toparlandıktan sonra 102'nin üzerinde istikrar kazandı. Ancak Amerikan doları, Ocak ayında hala %1'in üzerinde kaybetmeye hazırdı.

Avustralya doları , verilerin ülkenin perakende satışlarının Aralık ayında beklenenden çok daha fazla düştüğünü göstermesinin ardından %0,4 düşüşle günün en kötü performansını sergiledi. Okuma, yüksek faiz oranları ve yükselen enflasyon nedeniyle Avustralya ekonomisi üzerindeki artan baskıyı vurguluyor ve Merkez Bankası'nı faiz artırım hızını yumuşatmaya zorlayabilir .

5 görüntüleme0 yorum
bottom of page