top of page

Asya FX yükseldi, Çin enflasyonu küçülürken yuan dalgalı

Asya para birimlerinin çoğu Çarşamba günü hafif yükseldi ve kötüleşen risk iştahı doların lehine olurken Çin yuanı zayıf enflasyon verilerinin ardından dalgalı ticarette yükseldi.

Dolar, Asya ticaretinde hafifçe düştü, ancak Çin'den gelen zayıf ekonomik sinyaller ve Federal Rezerv'e ilişkin belirsizliğin Amerikan doları için güvenli liman talebini artırmasıyla bu hafta şimdiye kadar güçlü kazançlar üzerinde oturuyordu.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Çarşamba günü yaklaşık %0,1 düştü, ancak hafta boyunca hala %0,4 artışla işlem görüyordu.

Çin yuanı enflasyon verilerinin ardından yükseldi

Çin yuanı Çarşamba günü Asya para birimleri arasında en iyi performansı gösteren oldu ve 00:17 ET (04:17 GMT) itibarıyla %0,4 artışla 7,1883'te işlem gördü. Ancak para birimi, neredeyse tüm kazançları teslim etmeden önce seansın başlarında %1'e kadar yükselen dalgalı dalgalanmalar gördü.

Çin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) enflasyonu, Temmuz ayına kadar olan 12 ayda %0,3 geriledi - yaklaşık iki yıldır bu tür ilk daralma. Çinli yetkililer düşüşün yalnızca geçici olduğunu söylese de, veriler ülkedeki ekonomik koşulların kötüleştiğine işaret ediyor.

Temmuz ayında TÜFE enflasyonu bir önceki aya göre hafif artarken, üretici fiyat endeksi enflasyonu da daha yavaş bir hızda daraldı. Okumalar, özellikle Pekin daha fazla teşvik önlemi alırken, önümüzdeki aylarda Çin enflasyonunda nihai bir toparlanmaya ilişkin bir miktar iyimserlik yarattı.

Ancak yıllık TÜFE'deki düşüş, Salı günü Çin'den gelen hayal kırıklığı yaratan ticaret verileriyle birleştiğinde, Asya'nın en büyük ekonomisinde hala yavaşlayan COVID sonrası ekonomik toparlanmaya işaret ediyor. Veriler ayrıca daha geniş Asya pazarlarına yönelik hissiyatı da etkiledi.

Güney Kore wonu, işsizlikteki beklenmedik artışın Kore Merkez Bankası'nın faiz oranlarını beklenenden daha erken indireceği yönündeki beklentileri artırmasıyla %0.2 düştü.

Japon yeni, Japonya Merkez Bankası'nın para politikası planlarına ilişkin artan belirsizliğin ortasında, son iki seansta keskin bir düşüşün ardından %0.1 yükseldi.

Avustralya doları %0.1 yükseldi ve iki günlük kayıplarını toparladı. Hindistan rupisi ise Perşembe günkü Hindistan Merkez Bankası toplantısı öncesinde %0.1 yükseldi .

ABD TÜFE odakta, Asya para birimleri keskin kayıpları koruyor

Asya para birimlerinin çoğu, Perşembe günü açıklanacak olan önemli ABD TÜFE enflasyon verileri öncesinde piyasaların riskten kaçınmaya dönmesiyle, hafta boyunca büyük kayıplar yaşadı .

Okumanın, ABD enflasyonunun Temmuz ayında bir önceki aya göre biraz arttığını ve potansiyel olarak Federal Rezerv üzerindeki faiz oranlarını artırmaya devam etmesi için baskıyı sürdürdüğünü göstermesi bekleniyor.

Riskli ve düşük riskli getiriler arasındaki fark daraldıkça, ABD faiz oranlarında daha fazla artış olması Asya para birimleri için kötü, dolar için olumlu işaretler veriyor.
6 görüntüleme0 yorum
bottom of page