top of page

Asya FX yatay, dolar TÜFE verileri ve Fed tutanakları öncesinde düştü

Çoğu Asya para birimi Çarşamba günü çok az hareket ederken, piyasalar kilit enflasyon verilerinden ve Federal Rezerv'in Mart ayı toplantı tutanaklarından para politikası hakkında daha fazla ipucu beklerken, dolar daha da geriledi.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari'nin olası bir resesyon uyarısı da, daha yüksek enflasyonun istihdam piyasası için muhtemelen daha kötü olacağı konusunda uyarıda bulunsa da, havayı baskı altında tuttu .

Dolar, Kashkari'nin yorumlarından pek destek görmedi, hem dolar endeksi hem de dolar endeksi vadeli işlemleri yaklaşık %0,2 düştü. Ancak vadeli işlemler, endeksten daha düşük bir seviyede işlem görüyordu ve bu, yatırımcıların muhtemelen dolarda daha fazla zayıflık için konumlandıklarına işaret ediyor.

Yine de, ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) enflasyon verilerinin beklentisi tüccarları risk odaklı varlıklara karşı temkinli tuttuğundan, Asya para birimleri bu kavram için çok az teklif gördü. Çin yuanı dolar karşısında 6,8871'de büyük ölçüde yatay seyrederken, Japon yeni %0,1 düştü.

Japonya verileri ayrıca üretici fiyat endeksi enflasyonunun Mart ayında art arda ikinci kez azaldığını gösterdi .

Güney Kore wonu %0,2 kayıp yaşarken, Avustralya doları %0,4 artışla %0,4 artışla daha iyi performans gösterenler arasında yer aldı.

ABD TÜFE verilerinin, genel enflasyonun Mart ayında bir önceki aya göre daha da azaldığını göstermesi bekleniyor. Ancak değişken gıda ve akaryakıt fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE'nin inatla yüksek kalması bekleniyor.

Odaklar ayrıca Fed'in Çarşamba günü daha sonra açıklanacak olan Mart toplantısının tutanaklarına da odaklandı . Fed, faiz oranlarını daha da artırma sözü vermiş olsa da, birkaç ABD bankasının yakın zamanda iflas etmesi ve bir dizi zayıf ekonomik okuma, piyasaların merkez bankasının faiz oranlarını artırmaya devam etmek için ne kadar boşluk bırakması gerektiğinden şüphe duymasına neden oldu.

Çarşamba günkü enflasyon okumasının, Fed'in politikayı daha ne kadar sıkılaştırması gerektiğine dair daha fazla fikir vermesi bekleniyor.

Bu hafta odakta bazı Asya ekonomik okumaları da vardı. Hindistan rupisi, Çarşamba günü açıklanacak olan ve enflasyonun Mart ayı boyunca önemli ölçüde azaldığını göstermesi beklenen yerel TÜFE verileri öncesinde yatay seyretti .

Okuma aynı zamanda Hindistan Merkez Bankası'nın enflasyonun muhtemelen zirveye ulaştığını belirterek beklenmedik bir şekilde faiz oranlarını tutmasından kısa bir süre sonra geldi.

Salı günü yapılan bir okumanın ülkedeki enflasyonun beklentilerin altında seyretmeye devam ettiğini göstermesinin ardından Çin ticaret verileri de bu hafta içinde açıklanacak.11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page