top of page

Asya FX zayıf Çin ticaret verileriyle düştü, dolar güçlendi.

Asya para birimlerinin çoğu Salı günü, hayal kırıklığı yaratan Çin ticaret rakamlarının hissiyata baskı yapmasıyla düştü ve dolar, Federal Rezerv'e ilişkin belirsizlik ve bu haftaki önemli enflasyon okumaları beklentisiyle yükseldi.

Hükümet verileri, hem Çin ithalatının hem de ihracatının 2020 COVID-19 salgınından bu yana en hızlı şekilde daraldığını gösterdi ve bu, büyümeyi canlandırmak için mücadele ederken Asya'nın en büyük ekonomisinde devam eden zayıflığa işaret ediyor.

Ancak Çin yuanı, büyük ölçüde Çin Halk Bankası'nın beklenenden güçlü günlük orta nokta düzeltmesinin yardımıyla %0,3 güçlendi. Piyasalar ayrıca Çarşamba günü Temmuz ayında sessiz kalması beklenen Çin enflasyonuna ilişkin verileri bekliyor .

Çin'in maruz kaldığı para birimlerinin çoğu, Çin'de kötüleşen ticaret koşullarının Asya ekonomisinin geneli için kötü işaretler vermesi nedeniyle Salı günü geri çekildi.

Çin'in maruz kaldığı para birimleri zayıf ticaret verisinden etkilendi

Çin'in okumasının ardından Güney Kore wonu %0,6 değer kaybederken, Tayvan doları % 0,2 değer kaybetti.

Çin ticaretine karşı da oldukça hassas olan Avustralya doları , Ağustos ayında tüketici duyarlılığının kötüleştiğini gösteren özel bir anketin baskısı altında, verilerin ardından %0,5 düştü .

Çin'e büyük ticaret riski olan Güneydoğu Asya ülkeleri arasında, Malezya ringgiti ve Singapur doları %0,3 değer kaybetti.

Çin, birçok Doğu ve Güneydoğu Asya ülkesi için gelecekteki ihracat zayıflığını gösteren ülkedeki talep yavaşlaması ile Asya'nın çoğu için önemli bir ticaret ortağıdır.

Daha geniş Asya para birimleri arasında, Japon yeni , güçlenen doların baskısı altında %0,6 düşerken, beklenenden güçlü ücret artışı verileri de Japonya Merkez Bankası'nın bu yıl politikayı sıkılaştıracağına dair tahminleri artırdı.

Hindistan rupisi, RBI'nin faiz oranlarını sabit tutmasının beklendiği Perşembe günü Rezerv Bankası toplantısı öncesinde hafifçe yükseldi .

Dolar, TÜFE verileri öncesinde güçlü

Piyasalar bu hafta potansiyel olarak daha güçlü bir tüketici fiyat endeksi okuması için konumlanırken, dolar Asya ticaretinde güçlendi ve gecelik kazançlarını sürdürdü .

Fed Başkanı Michelle Bowman'ın yüksek enflasyonu dizginlemek için daha fazla faiz artırımına ihtiyaç duyulacağını söylemesiyle, Federal Rezerv yetkililerinden gelen bazı şahin yorumlar da doları destekledi .

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin her biri %0,3 yükselirken, ABD Hazine tahvil getirileri de yükseldi.


2 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page