top of page

Asya FX, zayıf Çin verileri ve şahin Fed'in baskısıyla baskı altında

Asya para birimlerinin çoğu Perşembe günü düz-düşük aralığında hareket ederken, beklenenden daha zayıf gelen Çin enflasyon verilerinin baskısı altında kalırken, artan ABD faiz oranlarına ilişkin süregelen endişeler ve şahin bir Federal Rezerv de ağırlık yarattı.

Çin yuanı, tüketici ve üretici enflasyonunun Şubat ayı için beklenenden daha zayıf okumasının ardından %0,2 düştü ve günün en kötü performans gösterenleri arasında yer aldı . Okuma, bu haftanın başlarındaki zayıf ticaret verileri ve yıl için yumuşak bir GSYİH tahmini ile birleştiğinde, Çin ekonomik toparlanmasının başlangıçta beklendiği kadar belirgin olmayabileceğine dair endişeleri artırdı.

Yumuşak enflasyon, Halk Bankası'na nihayetinde politikayı sıkılaştırması için daha az boşluk veriyor - ki bu, yükselen ABD faiz oranlarıyla birleştiğinde , yakın vadede yuanı hırpalaması muhtemel. Döviz, dolar karşısında 7. kilit seviyenin altına düşmek üzereydi ve bu daha fazla kaybın habercisi olabilir.

Çin'deki zayıflık, ülkeye büyük bir ticaret merkezi olarak güvenmeleri göz önüne alındığında, daha geniş Asya pazarları için kötü bir işarettir. Çin'in maruz kaldığı diğer para birimleri de baskı altındaydı, Tayvan doları ve Güney Kore wonu her biri %0,2 değer kaybetti.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'ın istihdam piyasasındaki güç ve inatçı enflasyon nedeniyle ABD faiz oranlarının muhtemelen piyasa beklentilerinden daha fazla artacağı konusunda uyarıda bulunmasının ardından, geniş Asya para birimleri bu hafta büyük kayıplar yaşadı .

Onun yorumları, dolarda ve ABD Hazine getirilerinde bir ralliye yol açarak sermayeyi çoğu Asya piyasasından uzaklaştırdı. Dolar, Perşembe günü bir döviz sepeti karşısında üç ayın en yüksek seviyesinin hemen altında seyrederken, dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin her biri %0,1 değer kaybetti.

Gecelik veriler, özel istihdam bordrolarının aydan Şubat ortasına kadar beklenenden fazla artmasıyla , işgücü piyasasındaki gücün devam ettiğini gösterdi .

Odak şimdi doğrudan çalışma departmanından Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı bordro verilerine çevrildi . ABD ekonomisindeki herhangi bir güçlenme işareti, Fed'e oranları artırmaya devam etmesi için daha fazla alan sağlıyor.

Yine de, bazı Asya para birimleri bu hafta başlarındaki keskin kayıplarından kurtulmaya çalıştı. Avustralya doları bu hafta üç ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra %0,4 yükselirken, Japon yeni iki ayın en düşük seviyesini gördükten sonra %0,4 arttı.

Ancak, Japonya Merkez Bankası'nın Cuma günü faiz oranlarını rekor düşük seviyelerde tutması beklendiğinden, yen için artış sınırlı kaldı . Bankanın yerel likiditeyi yüksek ve yen'i baskı altında tutarak verim eğrisi kontrol önlemlerini sürdürmesi de bekleniyor.

Perşembe günü açıklanan veriler, Japonya ekonomisinin dördüncü çeyrekte yüksek enflasyon ve zayıf imalattan kaynaklanan baskılar arasında durgunlaştığını gösterdi .
11 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page