top of page

Asya FX zayıflıyor, borç tavanı görüşmelerine odaklanma devam ederken dolar firmaları

Çoğu Asya para birimi Salı günü düz-düşük aralığında hareket ederken, piyasalar ABD'li milletvekilleri arasında borç tavanının yükseltilmesi ve bir temerrütten kaçınma müzakerelerine dair daha fazla ipucu beklerken dolar yükseldi.

Çin yuanı %0,2 düştü ve ülkedeki yavaşlayan ekonomik toparlanmaya ilişkin süregelen belirsizliğin ortasında dolar karşısında altı ayın en düşük seviyesinden işlem görüyordu. Döviz geçen hafta dolar karşısında 7. kilit seviyeyi geçtikten sonra düşüş serisine girdi.

Piyasalar, Pekin'in ABD'li çip üreticisi Micron'u (NASDAQ: MU ) bir güvenlik incelemesinde başarısızlığa uğratarak firmanın Çin'deki satışlarını bloke etmesinden sonra, ABD-Çin ilişkilerinde herhangi bir kötüleşmeye karşı temkinli davrandı .

Tayland bahtı %0,5 düşerek beş haftanın en düşük seviyesine geriledi ve piyasalar Güneydoğu Asya ülkesinde bir hükümetin kurulmasına ilişkin daha fazla ipucu beklerken Salı günü en kötü performans gösteren Asya para birimi oldu.

Ülkenin demokrasi yanlısı muhalefet partisi, geçen hafta yapılan seçimlerde beklenmedik bir şekilde ordu destekli cuntayı mağlup etmişti.

Daha geniş Asya pazarları biraz karışıktı. Japon yeni, ülkenin imalat sektörünün Mayıs ayında beklenmedik bir şekilde büyüdüğünü ve hizmet sektöründeki büyümenin rekor seviyeye ulaştığını gösteren verilerin ardından %0,1 yükseldi.

Ancak yen, Japonya Merkez Bankası'nın güvercin görünümünden kaynaklanan artan baskıyla karşı karşıya kaldığı için dolar karşısında altı ayın en düşük seviyesinden işlem görüyordu.

Güney Kore wonu , Mayıs ayı için beklenenden güçlü gelen tüketici güveni verilerinin yardımıyla %0,3 yükseldi . Bu hafta ayrıca , borç verenin faiz oranlarını sabit tutmasının beklendiği Bank of Korea faiz oranı kararı da odak noktası .

Pozitif satın alma yöneticileri endeksi verilerinin ekonomide bir miktar esnekliğe işaret etmesiyle Avustralya doları yatay seyretti.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin sessiz bir gece seansından sonra yükselmesiyle ABD doları, bir sepet para birimi karşısında hafifçe yükseldi .

Demokrat ve Cumhuriyetçi milletvekilleri arasında devam eden müzakereler, her iki taraf da ABD'nin temerrüde düşmesinden kaçınma konusunda bir miktar iyimserlik ifade etse de, borç tavanını yükseltecek bir anlaşmayla sonuçlanmadı.

Bu, olasılığı son haftalarda küresel piyasaları sarsan ABD'nin temerrüde düşmesi için son tarih olan Haziran'dan önce geliyor. Ancak dolar, son bir yılın en düşük seviyelerinden toparlanmasına yardımcı olan artan talep gördü.

Federal Rezerv'in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağına dair son spekülasyonlar, piyasalar genel olarak Fed'in gelecek ayki faiz artırım döngüsünde bir duraklama için konumlanmış olsa da, doların da yararına oldu. Bu hafta odak , politika hakkında daha fazla ipucu için Fed'in Mayıs ayı toplantı tutanaklarına da odaklanacak6 görüntüleme0 yorum

댓글


bottom of page