top of page

Asya FX zayıflıyor, GSYİH ve enflasyon verileri öncesi dolar istikrar kazanıyor

Çoğu Asya para birimi Perşembe günü yavaşlayan ekonomik büyüme ve yükselen faiz oranlarına ilişkin süregelen korkuların ortasında düz-düşük aralığında hareket ederken, dolar günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan büyüme ve enflasyonla ilgili önemli ekonomik okumalar öncesinde sakin kaldı.

Çin yuanı yataydı, ancak dolar karşısında 7 seviyesini aşmasına %1'den az kaldı, bu da muhtemelen para biriminde daha fazla zayıflığın habercisi olacaktır. Veriler, Çin sanayi kârlarının yılın ilk üç ayında beklenenden çok daha fazla daraldığını gösterdive imalat sektörü mücadele ederken ülkedeki büyük ölçüde düzensiz bir ekonomik toparlanmanın altını çizdi.

Japon yeni yataydı, ancak para birimi artan güvenli liman talebinden yararlandığı için bu hafta şimdiye kadar bazı kazanımlarda oturuyordu. Odak şimdi doğrudan Tokyo enflasyon verilerinin yanı sıra Cuma günkü Japonya Merkez Bankası toplantısında .

Yeni BoJ Başkanı Kazuo Ueda, yüksek enflasyon ve ücret artışının bu yılın ilerleyen dönemlerinde bir miktar sıkılaşmaya yol açabilmesine rağmen, bankanın yakın vadede aşırı güvercin duruşunu büyük ölçüde sürdüreceğinin sinyalini verdi.

Güney Kore wonu %0,2 ve Filipin pesosu da %0,2 kayıpla daha geniş Asya para birimleri zayıfladı . Yükselen ABD faiz oranları ve olası bir durgunluk korkuları dolara olan talebi körüklediğinden, çoğu bölgesel birim hafta boyunca kayıplar yaşadı .

Hindistan rupisi %0,1 yükselirken Endonezya rupisi %0,9 yükseldi ve her iki para birimi de petrol piyasasındaki son kayıplardan yararlandı. Avustralya doları yüzde 0.3 yükseldi.

ABD doları Perşembe günü hafifçe düştü, dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin her biri yaklaşık %0,1 değer kaybetti. Para birimi, Çarşamba günü ABD yapımı mallara olan talebin devam eden zayıflığını gösteren ve daha yumuşak bir imalat sektörüne işaret eden veriler nedeniyle bir miktar baskı altına girdi .

Piyasalar şimdi , dünyanın en büyük ekonomisindeki potansiyel yavaşlamaya ilişkin daha fazla ipucu için günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan ilk çeyrek GSYİH verilerini bekliyor . Okumanın önceki çeyreğe göre büyümede bir miktar soğuma göstermesi bekleniyor, ancak yine de genişleme bölgesinde kalması bekleniyor.

Enflasyonun sabit kaldığını ve merkez bankasının Mart ayındaki %2'lik hedefinin oldukça üzerinde olduğunu göstermesi beklenen Federal Rezerv'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları endeksine de odaklanılıyor .

Veriler , bankanın faiz oranlarını 25 baz puan artırmasının beklendiği önümüzdeki hafta yapılacak Fed toplantısından önce geldi . Ancak son zamanlarda bazı Fed üyelerinin yavaşlayan büyümeye rağmen daha fazla faiz artırımı çağrısı yapması göz önüne alındığında, piyasalar ABD para politikasının gidişatı konusunda belirsizliğini koruyor.10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page