top of page

Asya hisse senetleri, şahin Fedspeak tarafından sarsıldı ve haftalık kayıplara yöneldi

Asya borsalarının çoğu Cuma günü düştü ve beklenenden daha sıcak ABD enflasyon verileri ve Federal Rezerv'den gelen daha şahin sinyallerin faiz oranlarının artmaya devam edeceğine dair endişeleri artırmasıyla haftalık kayıplara hazırlandı.

Teknoloji ağırlıklı borsalar, Hong Kong'un Hang Seng endeksi, Güney Kore'nin KOSPI ve Tayvan Ağırlıklı endeksi %0,4 ile %0,8 arasında düşüşle günün en kötü performans gösterenleri arasında yer aldı .

Hang Seng ayrıca bu hafta %1,5 düşüşle Asya'nın en kötü performansını sergiledi.

Çin'in Şanghay Shenzhen CSI 300 ve Şanghay Bileşik endeksleri, hükümet yetkililerinin düşük ölüm oranını gerekçe göstererek COVID-19'a karşı “kesin bir zafer” ilan etmesine rağmen sırasıyla %0,5 ve %0,2 düştü. Duyuru, ülkenin sıfır COVID politikasını sona erdirmesinden yaklaşık iki ay sonra geldi.

Ancak Çin'den gelen son ekonomik göstergeler, ülkenin bazı yönlerinin hala pandeminin etkisinden kurtulmak için mücadele ettiğini gösterdi. Bu amaçla hükümet, büyümeyi desteklemek için bir dizi teşvik önlemi aldı.

Daha geniş Asya hisse senetleri de, ABD üretici fiyat endeksi verilerinin Ocak ayı için beklenenden yüksek çıkması ve bu aya ilişkin sıcak tüketici fiyat endeksi okumasıyla uyumlu gelmesiyle düştü. Veriler, Fed'in şahin söylemini sürdüreceği ve faiz oranlarını yükselteceği yönündeki korkuları artırdı .

Fed yetkilileri James Bullard ve Loretta Mester ayrı konuşmalarda bu görüşü daha da ileri götürdüler ve enflasyonun yapışkan kalması durumunda merkez bankasının önümüzdeki aylarda faiz oranlarını daha keskin bir şekilde artırabileceği konusunda uyardılar.

Yükselen faiz oranları, bölgeye akan yabancı sermaye miktarını sınırlayarak Asya hisse senetleri için kötü işaretler veriyor. Bölgesel merkez bankalarının da yerel likidite koşullarını sıkılaştırarak Fed ile birlikte faiz oranlarını artırması bekleniyor.

Japonya'nın Nikkei 225 endeksi %0,7 düştü ve yeni Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda'nın para politikasının izlediği yola ilişkin süregelen belirsizliğin ortasında art arda beş haftalık kazanımlarını kıracak.

Hindistan'ın Nifty 50 ve BSE Sensex 30 endeksleri her Cuma günü yaklaşık %0,2 düştü. Ancak ikisi, konglomera Adani Group ile ilgili hisselerdeki bir miktar toparlanmanın ortasında, bu hafta sırasıyla %0,2 ve %0,7 artışla Asya'daki birkaç aykırı değer arasında yer aldı. Holdingin amiral gemisi şirketi Adani Enterprises Ltd (NS: ADEL ), bu hafta güçlü üç aylık kazançlar kaydetti .

Tayland hisseleri, verilerin Güneydoğu Asya ekonomisinin dördüncü çeyrekte beklenmedik bir şekilde daraldığını göstermesiyle %0,5 düştü12 görüntüleme0 yorum
bottom of page