top of page

Asya hisse senetleri 2023'e olumlu bir başlangıç ​​yaptı, Çin kazançları sınırlamaktan korkuyor

Çin'in ekonomik yeniden açılmasına ilişkin belirsizlik ve potansiyel bir durgunluk uyarısı kazançları sınırlı tutsa da, çoğu Asya borsası Salı günü ABD faiz oranlarının bu yıl daha yavaş artacağına dair artan beklentiler arasında yükseldi .

Çin'in Şangay Shenzhen CSI 300 ve Şanghay Bileşik endeksleri sırasıyla %0,2 ve %0,7 yükselirken, Hong Kong'un Hang Seng endeksi %1,4 arttı. Ancak üç endeks 2022'de %14 ile %21 arasında geriledi.

Çin ekonomisinin bu yıl bir ekonomik yeniden açılışla er ya da geç toparlanması beklenirken, analistler ülke COVID-19 vakalarında büyük bir artışla boğuşurken kısa vadeli sancı öngörüyorlar.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping , piyasaların beklediğinden daha temkinli bir tonla yaptığı yeni yıl konuşmasında COVID-19'un devam eden zorluklarına işaret etti. Son veriler, Çin imalat sektörünün Aralık ayında art arda beşinci ayda daraldığını gösterdi.

Çin'deki yavaşlama, 2022'de ülkeye bağımlı birkaç Asya ekonomisini etkiledi ve bu, kısmen bölgesel bir stok akışına yol açtı.

Ancak, ABD Federal Rezervinin bu yıl faiz oranlarını daha yavaş artıracağına dair artan beklentiler nedeniyle bölgesel hisse senetleri biraz rahatlayabilir. Son zamanlarda yapılan bir dizi ekonomik okuma , ülkedeki enflasyonun muhtemelen zirveye ulaştığını gösteriyor ve bu da merkez bankasından daha az şahin bir söylem gerektiriyor.

Bu hafta odak noktası, para politikasına ilişkin daha fazla ipucu için Fed'in Aralık ayı toplantı tutanakları ve tarım dışı istihdam verileri olacak. Yükselen ABD faiz oranları , 2022'de Asya hisse senetleri üzerinde büyük baskı oluşturdu ve çoğu büyük borsa yılı negatif bölgede kapattı.

Piyasalar şu anda Fed'in Şubat ayında 25 baz puan daha da küçük oranlarda faiz artırımına gitme olasılığını %90'ın üzerinde fiyatlıyor.

Daha geniş Asya hisse senetleri Salı günü yükseldi. Hindistan'ın Nifty 50 ve BSE Sensex 30 endeksleri, 2022'de Asyalı emsallerini büyük ölçüde geride bıraktıktan sonra %0,1 yükseldi.

Tayvan Ağırlıklı endeksi %0,6 artarken, Güneydoğu Asya borsalarının çoğu da güçlü kazançlar kaydetti.

Ancak Uluslararası Para Fonu'nun dünyanın en az üçte birinin bu yıl yüksek enflasyon ve yükselen faiz oranları arasında potansiyel bir durgunlukla karşı karşıya olduğuna dair yaptığı uyarı da hissiyatı köreltti .

Böyle bir senaryo, özellikle Çin'in ekonomik yeniden açılması daha fazla ertelenirse, bu yılın ilerleyen zamanlarında Asya piyasalarında daha fazla ters rüzgar yaratabilir.


8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page