top of page

Asya Hisse Senetleri ABD-Çin Ticaret Gerginlikleri ve Fed Sıkıntıları Tarafından Düştü

Asya hisse senetleri Pazartesi günü, Çinli yonga üreticilerinin yeni ABD ticaret kısıtlamalarında düşüşlere öncülük etmesiyle keskin bir şekilde düşerken, Fed'in daha şahin önlemler alacağı korkuları daha geniş bir hissiyatta düşüş yaşadı.
Mavi çipli Şanghay Shenzhen CSI 300 endeksi %0,9 düşerken, Şanghay Bileşik endeksi %0,4 düştü. Anji Microelectronics Tech Co Ltd (SS: 688019 ) ve Chengdu Xuguang Electronics Co Ltd (SS: 600353 ) dahil olmak üzere yonga yapım stokları , Beyaz Saray'ın Çinli şirketleri ABD ekipmanlarıyla yapılan belirli yarı iletken yongalardan kesen ihracat kontrollerini açıklamasının ardından %20'ye kadar düştü .
Hong Kong hisseleri de bu hareketle sarsıldı ve Hang Seng endeksi yaklaşık %3 kaybetti. Teknoloji ağırlıklı Alibaba Group Holding Ltd (HK: 9988 ), Baidu (NASDAQ: BIDU ) Inc (HK: 9888 ) ve Tencent Holdings Ltd (HK: 0700 ) %2 ile %4 arasında düştü.
ABD'nin bu hamlesi, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticari bağları kötüleştirmekle tehdit ediyor ve Çin'in misilleme yapması halinde daha derin ekonomik etkileri olabilir.
Çin'e yönelik algı, hafta sonu boyunca ülkenin hizmet sektörünün COVID ile ilgili kesintilerin devam etmesi nedeniyle Eylül ayında beklenmedik bir şekilde küçüldüğünü gösteren verilerle daha da kötüleşti . Enfeksiyonlarda yakın zamanda yaşanan bir canlanma, daha fazla karantinaya ilişkin endişeleri de artırdı.
Bu haftanın odak noktası, önümüzdeki beş yıl için hükümet politikalarını belirlemesi beklenen Çin Komünist Partisi'nin 20. Kongresi'nde de olacak.
Japonya ve Güney Kore'deki tatiller nedeniyle ticaret hacimlerinin sessiz kalmasına rağmen, daha geniş Asya borsaları Pazartesi günü keskin bir şekilde düştü.
Avustralya'nın S&P/ASX 200 endeksi, madencilerin Çin'de talebin zayıflaması ihtimali nedeniyle ağır kayıplar yaşamasıyla birlikte %1.4 düştü. Filipinler'in PSEi Bileşik endeksi %1,1 düşüşle Güneydoğu Asya'da en kötü performansı gösteren endeks oldu.
Hindistan'ın birinci sınıf Nifty 50 endeksi yüzde 1.3 düştü.
Bölgesel hisse senetleri, beklenenden daha güçlü ABD istihdam verilerinin Federal Rezerv'e şahin tonunu yumuşatmak için çok az neden vermesinden sonra Cuma günü düşen Wall Street'ten zayıf bir giriş yaptı .
Bu haftanın odak noktası ayrıca Perşembe günü açıklanacak olan Eylül ayı ABD TÜFE enflasyon verileri . Enflasyonun geçen ay boyunca sıcak kaldığını göstermesi beklenen okuma, Fed'in faiz oranları konusundaki duruşunu da etkileyecek.
Piyasalar , merkez bankasının Kasım ayında faiz oranlarını 75 baz puan artırma ihtimalini %80'in üzerinde fiyatlıyor . Yükselen ABD faiz oranları, bu yıl Asya piyasalarına karşı en büyük rüzgar oldu ve muhtemelen piyasaları kısa vadede baskı altında tutacak.9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page