top of page

Asya Hisse Senetleri ABD TÜFE Şokunun Fed Faiz Risklerini Artırmasının Ardından Düştü

Beklenenden daha yüksek ABD enflasyon verilerinin Federal Rezerv'in daha dik faiz artırımlarına işaret etmesinin ardından, Wall Street'teki benzer düşüşleri izleyen Asya borsaları Çarşamba günü keskin kayıplar kaydetti.
Hong Kong'un teknoloji ağırlıklı Hang Seng endeksi , %2,7 düşüşle bölgesel emsalleri arasında en kötü performans gösteren oldu. Tayvan'ın ağırlıklı endeksi yüzde 1,6, Japonya'nın Nikkei 225 endeksi yüzde 2,1 değer kaybetti.
ABD tüketici fiyat endeksinin Ağustos ayı için beklenenden fazla okumasının ardından, bölgesel piyasalar Wall Street'te gecelik hızlı kayıpları izledi . Teknoloji hisseleri, yatırımcıların değer kazanan dolar ve yüksek faiz oranları nedeniyle sektörden elde edilen daha zayıf kazançları fiyatlamasıyla en kötü darbeyi aldı.
TÜFE okuması, Federal Rezerv'in enflasyonla mücadele etmek için bu yıl faiz oranlarını keskin bir hızda artırmaya devam edeceğini gösterdi - hisse senedi piyasaları için olumsuz bir senaryo.
Tüccarlar şimdi Fed'in gelecek hafta 75 baz puan artıracağı ve ABD faiz oranlarının yılı %4'ün üzerinde tamamlaması olasılığını yüksek fiyatlıyor.
Piyasalar ayrıca önümüzdeki hafta Fed'in tam yüzde 1'lik bir faiz artırımı ihtimalini de fiyatlamaya başladı.
ING analistleri bir notta, "Avrupa'daki bir enerji krizinin dış ortamı, Çin'deki yavaşlama ve güçlü bir dolar ile birlikte yurt içinde devam eden faiz artışları ve daha yavaş bir konut piyasası, yıl sonuna doğru giden büyüme hikayesiyle ilgili endişeleri artırıyor" dedi. .
Çin'in bluechip Şangay Shenzhen CSI 300 endeksi %1,1 düşerken, Şanghay Bileşik endeksi %0,8 düştü. Bir Reuters raporu , ABD'nin Tayvan'ı potansiyel bir işgali caydırmak için Pekin'e karşı yeni yaptırımlar düşündüğünü ve Taipei'nin Avrupa Birliği'nden benzer hamleler beklediğini öne sürdü.
Potansiyel ABD yaptırımları, bu yıl COVID ile ilgili bir dizi karantinanın ardından dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde devam eden ekonomik yavaşlamayı daha da kötüleştirebilir.
Çin piyasalarındaki zayıflık ve artan faiz oranları, Asya borsalarının çoğunu bu yıl aşağı çekti ve baskı 2022'nin geri kalanı için devam edecek.
Çoğu Asya ekonomisi, güçlü bir doların daha da kötüleştirdiği yüksek enflasyonla mücadele ediyor .


6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page