top of page

Asya hisse senetleri, daha küçük faiz artırımı bahisleri ve Çin COVID pivotu ile yükseldi

Asya borsalarının çoğu Cuma günü, beklenenden daha yumuşak gelen ABD enflasyon verilerinin faiz oranları için biraz daha az şahin bir görünüm ortaya koymasının ardından Çin'in COVID ile ilgili bazı kısıtlamaları geri çekmesinin yerel piyasalarda aşırı kazançlara yol açmasının ardından ralli yaptı.
Çinli yetkililer Cuma günü sakinler ve gelen yolcular için karantina sürelerini kısalttı ve enfekte yolcuları getiren havayollarına cezayı kaldırdı.
Hükümet, ülke Mayıs ayından bu yana en kötü salgınıyla karşı karşıya olduğu için daha sıkı COVID önlemlerini sürdürürken, katı sıfır COVID politikasının ekonomik etkisini en aza indirme gereğini de vurguladı.
Çin'in mavi çipli Şanghay Shenzhen CSI 300 endeksi %3.4 artarken, Şanghay Bileşik endeksi %2.4 arttı.
Hong Kong'un Hang Seng endeksi, hükümetin ayrıca sakinler ve uluslararası gezginler için COVID ile ilgili hareket kısıtlamalarını gevşeteceğini söylemesinin ardından Cuma günü Asya'da en iyi performans gösteren oldu ve %7'den fazla yükseldi.
Çin hisse senetleri, sosyal medyadaki söylentilerin hükümetin sıfır-COVID'e yönelik duruşunda potansiyel bir değişikliği işaret etmesiyle son haftalarda yükseldi. Politika, Çin'in ekonomik büyümesini bu yıl durma noktasına getirdi ve ülkeye yönelik yatırımcı duyarlılığını ciddi şekilde zedeleyerek piyasalarına zarar verdi.
Beklenenden daha yumuşak gelen ABD enflasyon verilerinin , Fed'in önümüzdeki aylarda faiz oranlarını daha yavaş artıracağına ilişkin beklentileri artırmasıyla, Asya borsaları yükseldi ve teknoloji ağırlıklı borsalar en yüksek kazancı elde etti.
Tayvan Ağırlıklı Endeksi Çin'de yeniden açılma umutlarından yararlanarak %3.7 yükselirken, Güney Kore'nin KOSPI endeksi %3.4 arttı. Japonya'nın Nikkei 225 endeksi de %3, Hindistan'ın birinci sınıf Nifty 50 endeksi de %1.6 yükseldi.
Piyasalar şimdi , Fed'in bu yılki dik oran artışlarının meyvelerini verdiğine dair işaretlerin ortasında, Aralık ayında nispeten daha küçük 50 baz puanlık bir faiz artırımı yapma olasılığını %80'in üzerinde fiyatlıyor.
Bu düşünce, bu hafta ekonomik büyümeyi korumak için daha küçük faiz artırımlarını desteklediklerini söyleyen bir dizi Fed üyesi tarafından daha da desteklendi. Ancak ABD enflasyonunun hala Fed'in yıllık %2 hedefinin oldukça üzerinde olduğu göz önüne alındığında, merkez bankasının enflasyonun gevşediğine dair daha net işaretler görene kadar faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi bekleniyor .
Yine de, risk odaklı piyasaların çoğu, artan oranların bu yıl risk odaklı piyasalar üzerindeki en büyük ağırlık olduğu göz önüne alındığında, faiz oranlarında daha yavaş bir yükseliş beklentisiyle ralli yaptı. Wall Street endeksleri de teknoloji hisselerinin kazanımlara öncülük etmesiyle bir gecede yükseldi.
Antipodean pazarları arasında, Avustralya'nın ASX 200 endeksi %2.8 yükseldi ve en büyük pazarları olan Çin'de yeniden açılma umutlarından en çok ağır madencilik hisseleri yararlandı.


1 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page