top of page

Asya Hisse Senetleri Fed Faiz Artışının Ortaya Çıkmasıyla Yükseliyor, Çin Ralliyi Uzatıyor

Asya borsalarının çoğu Çarşamba günü yatırımcıların Federal Rezerv faiz oranı kararı öncesinde çömelmeleriyle hafif yükselirken, Çin hisse senetleri, ülkenin katı sıfır-COVID politikasını azaltacağına dair artan spekülasyonlarla toparlandı.
Çin'in Şanghay Shenzhen CSI 300 endeksi %1,7 yükselirken, Şanghay Bileşik endeksi sosyal medyada Çin'in Mart 2023'e kadar tamamen yeniden açılmayı düşündüğüne dair söylentilerin yayılmasıyla %1,5 arttı. Ülkenin ayrıca bu hafta içinde bir toplantı düzenlemesi bekleniyor. konuyla ilgili.
Söylentiler, bir dizi COVID kısıtlamasının ekonomik aktiviteyi durma noktasına getirmesiyle bu yıl hırpalanan kuşatılmış Çin pazarları için büyük bir rahatlama kaynağı olarak geliyor.
Çin hisse senedi endeksleri Salı günü %3,5 kadar yükseldi ve pazarlıklı alımlar da toparlanmayı teşvik etti. CSI 300 endeksi 31 ayın en düşük seviyesinden toparlandı.
Bir ticaret ortağı olarak Çin'e olan güvenleri göz önüne alındığında, Çin'deki COVID karantinalarının gevşetilmesi, daha geniş Asya ekonomileri için de olumlu. Hong Kong'un Hang Seng endeksi, önceki seansta %5'in üzerinde bir rallinin ardından %2.3 artışla Çarşamba günü en iyi performansı gösteren oldu.
Yine de, hükümet yetkilileri sıfır COVID politikasını küçültme planlarını reddetti. Başkan Xi Jinping de yakın zamanda ülkenin politikayı sürdürme konusundaki kararlılığını yinelemişti.
Daha geniş Asya piyasaları , günün ilerleyen saatlerinde yapılacak bir Federal Rezerv toplantısının sonucuna odaklanarak yükseldi . Merkez bankasının inatçı enflasyonu dizginlemek için hareket ederken, faiz oranlarını 75 baz puan artırması bekleniyor .
Ancak piyasalar, ABD ekonomisindeki güçlülüğe işaret eden son veriler böyle bir senaryonun olasılığını azaltsa da, Fed'in şahin duruşunu yumuşatmayı planlayıp planlamadığına dair herhangi bir sinyal bekleyecek.
Yükselen ABD faiz oranları, yüksek Hazine getirilerinin riskli varlıkların cazibesini azalttığı için bu yıl Asya hisse senetleri üzerinde ağır bir baskı oluşturdu.
Asya piyasalarının çoğu Çarşamba günü yükseldi. Tayvan Ağırlıklı Endeksi %0,5 yükselirken, Filipin hisseleri Güneydoğu Asya'da %0,4 artışla kazançlarına öncülük etti.
Güney Kore'nin KOSPI endeksi, verilerin enflasyonun Ekim ayında beklenenden fazla arttığını göstermesinin ardından %0,2 yükseldi. Ancak ekonomik büyümenin yavaşlaması , Kore Merkez Bankası'nı faiz oranı artış hızını azaltmaya itecek gibi görünüyor.
Japon Nikkei 225 endeksi yüzde 0.1, Hindistan'ın Nifty 50 endeksi yüzde 0.2 düştü.


7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page