top of page

Asya Hisse Senetleri, Fed'in Faiz Artış Riskleriyle Çarptı

Asya borsaları, yatırımcıların faiz oranı artışı ve Federal Rezerv'den daha şahin sinyaller beklemesiyle Wall Street'teki gecelik kayıpları izleyerek Çarşamba günü düştü.
Hong Kong'un teknoloji ağırlıklı Hang Seng endeksi %1,5 düşerek emsallerinin gerisinde kalmaya devam ederken, Japonya'nın Nikkei 225 endeksi %1.3 kaybetti. Günün kayıpları, bu haftanın başlarında görülen yumuşak bir toparlanmayı da olumsuz etkiledi.
Piyasa odak noktası, günün ilerleyen saatlerinde iki günlük bir toplantının sonunda faiz oranlarını en az 75 baz puan (bps) artırması beklenen Federal Rezerv'deydi . Piyasalar ayrıca geçen hafta ABD'de beklenenden daha sıcak gelen enflasyon okumalarının ardından 100 baz puanlık bir artış olasılığını fiyatlıyor.
Asya hisse senetleri , Fed'in bugün beklenenden daha şahin bir ton sergileyebileceğine dair artan endişeler nedeniyle %1'e kadar düşen Wall Street endekslerinden zayıf bir giriş aldı .
ABD doları 20 yılın en yüksek seviyelerine yaklaşırken, Hazine getirileri de artış beklentisiyle yükseldi.
Yılın geri kalanı için Merkez Bankası'nın enflasyon ve faiz oranı beklentilerine odaklanılacak . Piyasalar, ABD gösterge oranını 2022'nin sonunu %4'ün çok üzerinde, mevcut %2,5'lik üst sınıra kıyasla fiyatlıyor.
Fed'in faiz oranlarını yükseltmeye başlaması ve piyasalara sunulan likidite miktarını sınırlamasıyla bölgesel piyasalar bu yıl keskin bir şekilde düştü. Merkez bankasının hedef oranının oldukça üzerinde olan aşırı ısınan ABD enflasyonunun, faiz oranlarını 2023 yılına kadar yüksek tutması bekleniyor .
Çin'in bluechip Şangay Shenzhen CSI 300 endeksi yaklaşık %1 düşerken, Şanghay Bileşik endeksi, önde gelen bir sanayi grubu olan Avrupa Ticaret Odası'nın , devam eden COVID ile ilgili sorunlar karşısında ülkenin bir yatırım hedefi olarak yaşayabilirliği konusundaki endişelerini artırmasının ardından %0,5 kaybetti . bozulmalar.
Endüstri grubunun uyarısı, bir dizi COVID kilitlenmesinin bu yıl Çin'in ekonomik büyümesini aşındırması ve ayrıca ülkede faaliyet gösteren birkaç yabancı firmanın faaliyetlerini kesintiye uğratması üzerine geldi.
Çin yuanı Çarşamba günü iki yılın en düşük seviyesine geriledi.
Avustralya'nın S&P/ASX 200 endeksi, büyük madencilerin kayıplara öncülük etmesiyle %1.4 düştü. Ülkenin en büyük madencilik hisseleri olan BHP Group Ltd (ASX: BHP ) ve Rio Tinto Ltd (ASX: RIO ), Rio CEO'su Jakob Stausholm'un bakırın kısa vadeli görünümünün baskı altında olduğu konusunda uyarmasının ardından sırasıyla %2,6 ve %3,1 düştü. yükselen enflasyondan.


5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page