top of page

Asya hisse senetleri iki ayın en iyi haftasını belirledi; dolar ağır

Asya borsaları aylardır en iyi haftasını yaşıyordu ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) on yıldan uzun bir süredir ilk kez faiz oranlarını artırması ve ABD Doları'nın büyüklüğüne ilişkin bahislerin ardından dolar son zamanlardaki rekor yüksekleri tuttu. ABD faiz artırımlarını gevşetti.
Japon Nikkei Cuma günü %0.24 yükseldi ve art arda yedinci gününde kazanç sağlama yolundaydı. Mart ayından bu yana endeksin en iyi haftası olması muhtemel.
MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %0.03 düştü, ancak endeks hala yaklaşık iki ayın en iyi haftasını yaşıyor.
Euro 1.019 dolardan işlem görüyor ve geçen hafta paritenin altına düştükten sonra dolar karşısında Mayıs sonundan bu yana en büyük haftalık yükselişini izliyor.
ECB, faiz oranlarını bir gecede beklenenden fazla 50 baz puan artırarak yüzde sıfıra yükseltti, 11 yıl aradan sonra ilk kez faiz artırdı ve 2014'ten bu yana uygulanan negatif faiz politikasına son verdi.
ANZ ekonomisti Susan Kilsby bir notta, "Diğer birçok merkez bankasından gördüğümüz gibi, ECB hiçbir zaman 50 baz puanın üzerinde hareket etmeyecek olsa da, 50 baz puanlık artış hala birçokları için sürpriz oldu" dedi. . "Fakat oranları hızla sıkılaştırmak artık norm haline geldi."
Hong Kong'un Hang Seng endeksi , Çin'in siber güvenlik düzenleyicisinin Didi Global Inc'e 1,2 milyar dolar para cezası vermesinden sonra önceki gün elde edilen kazanımları genişleterek %0,14 arttı ve potansiyel olarak düzenleyici baskının sona erdiğinin sinyalini verdi ve araç çağırma devinin Hong Kong'da listelenmesi için bir yol açtı. .
Snap Inc'in (NYSE: SNAP ) zayıf kazanç açıklamasının yatırımcılar arasında alarma geçmesinin ardından Nasdaq vadeli işlemleri %0,68 düştü .
Snap'in ekonomik yavaşlamanın internet şirketleri üzerindeki etkisine ilişkin uyarısı, mesai sonrası ticarette hisse fiyatının yaklaşık %27 oranında düşmesine neden oldu. Twitter Inc (NYSE: TWTR ) kazançlarını bugün daha sonra açıklayacak.
Önde gelen kripto para birimi Bitcoin , Cuma günü %0,48 düşüşle 23.017,15 $ seviyesindeydi, ancak haftada %10'dan fazla arttı ve bu Mart'tan bu yana en iyi sonucu olacak.

Petrol fiyatları Cuma günü yükseldi ve bir aydan uzun bir süredir ilk haftalık kazancına hazır görünüyor. Brent ham petrol vadeli işlemleri %1.53 artışla varil başına 105.45$'a yükselirken, ABD WTI ham petrol vadeli işlemleri %1.45 artışla 97.75$'a yükseldi.
ABD Federal Rezervi gelecek hafta faiz oranlarını belirlemek için toplanıyor ve 100 baz puanlık artış beklentileri 75 baz puanlık bir hamle için fiyatlandırma lehine azaldı.


5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page