top of page

Asya hisse senetleri, kısalan Çin karantinasından dolayı sıçrama kaybetti, enflasyon korkuları düştü

Hisse senetleri Çarşamba sabahı Asya'da düştü ve durgunluk, enflasyon ve yüksek petrol fiyatlarına ilişkin endişeler arasında Wall Street'teki gecelik kayıplarını artırdı ve bu da güvenli liman doları yükseltti.
Japonya'nın Nikkei endeksi erken işlemlerde %1,01 düşerken, MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %1,1 düşerek Avustralya hisseleri %1,29 ve Kore'nin KOSPI %1,57 değer kaybetti.
Asya hisseleri, Çin'in gelen yolcular için karantina gerekliliklerini hafiflettiğini açıklamasının ardından önceki seansı olumlu bir yörüngede sonlandırmıştı.
Ancak etki Çarşamba günü azalıyordu.
Hong Kong'daki UBP kıdemli ekonomisti Carlos Casanova, "Kaçınılmaz olarak, piyasalar bu tür haberlere aşırı tepki verme eğiliminde" dedi. "Bunun sürdürülebilir olması için, bu önlemlerin gerçek yeniden açılmaya dönüştüğünü gerçekten görmek istiyoruz."
Bir gün önce dört haftanın en yüksek seviyesine ulaşan Çin mavi çipleri %0,6 oranında değer kaybederken, Hong Kong endeksi %1,3 düştü. [.SS]
Asya'daki kayıplar, ABD piyasalarında çalkantılı bir günü izledi ve S&P 500 endeksi verilerin ABD tüketici güveninin Haziran ayında yüksek enflasyonun ekonominin önümüzdeki dönemde önemli ölçüde yavaşlamasına neden olabileceği korkusuyla 16 ayın en düşük seviyesine düştüğünü göstermesinin ardından %2'den fazla düştü. yılın ikinci yarısı.
Küresel bir durgunluk potansiyeline ilişkin yenilenen endişeler, yatırımcıları güvenli liman dolara yönlendirdi ve dolar endeksi 104,4'te sabit kaldı.
Euro bir gecede dolar karşısında %0,6 düştü ve erken Asya'da çok az değişmeden 1,0529$'da kaldı. Japon yeni dolar başına 136.03'te, geçen haftaki 24 yılın en düşük seviyesi olan 136.7'de kaldı.
BoJ başkanı Haruhiko Kuroda'nın Çarşamba günü yinelediği gibi, diğer büyük bankalar sıkılaşırken Japonya Merkez Bankası para politikasını gevşek tutarken yen mücadele etti.
10 yıllık ABD Hazine bonolarının getirisi %3,1697'de sabit kaldı.
Petrol fiyatları, üç seanslık kazanımların ardından hafifçe geriledi, ancak küresel arz sıkışıklığı piyasayı destekledi. Bir gecede yayınlanan rapor, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin yakın gelecekte üretimi önemli ölçüde artıramayacaklarını öne sürdü.
Brent ham petrol vadeli işlemleri gün içinde %0.53 düşüşle varil başına 117.35$'a geriledi. ABD ham petrolü %0,37 düşüşle 111,39$'a geriledi.

UBP'den Casanova, "Acil fiyatların muhtemelen yüksek kalmaya devam edeceğini düşünüyorum" dedi. Ancak, enerji fiyatlarındaki değişikliklere çok duyarlı bazı ülkeler için potansiyel tahviller hariç, diğer Asya varlık sınıflarına önemli bir yayılma göreceğimizi düşünmüyorum” dedi.
Spot altın hafifçe yükseldi ve %0.15 artışla ons başına 1.822.48$'dan işlem gördü.


4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page