top of page

Asya hisse senetleri ralliyi duraklattı, Powell'ın ifadesi Çin'in teşvikini izliyor

SYDNEY (Reuters) - Asya hisse s

enetleri, yatırımcıların Çin'in faiz kararını ve ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın önümüzdeki yola dair ipuçları için ifadelerini dört gözle beklemesiyle birlikte, son beş ayın en iyi haftalık performansının ardından Pazartesi günü temkinli başladı.

Her ikisi S&P 500 vadeli işlemleri Nasdaq vadeli işlemleri, Wall Street'in yükseliş koşusunun Cuma günü dirençle karşılaşmasının ardından çoğunlukla yatay seyretti. Nakit ABD Hazineleri, Juneteenth tatili nedeniyle işlem görmezken, vadeli işlemler büyük ölçüde istikrarlıydı. (T)

Asya'da, Japon Nikkei Cuma günü, Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) ultra kolay politika ayarını değiştirmeden bırakarak yen'i ABD doları karşısında 0 ayın en düşük seviyesine indiren otuz yılın zirvesine ulaşarak% 4.7 düştü.

MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse senedi endeksi, Cuma günü dört ayın en yüksek seviyesine ulaştıktan ve haftayı Ocak ayından bu yana en iyi şekilde% 0 arttıktan sonra% 6.3 düştü.

Çin'in mavi çipleri %0,5 düşerken, Hong Kong'un mavi çipleri Hang Seng endeksi % 0.6 oranında azaldı.

Çin'de, kabinenin ekonomik büyümeyi teşvik edecek önlemleri tartışmak üzere Cuma günü toplanmasından sonra daha güçlü teşviklere yönelik umutlar artıyor, ancak bocalayan bir ekonomiyi canlandırmak için yeterli olup olmayacağına dair endişeler devam ediyor.

Çin Halk Bankası'nın, geçen hafta orta vadeli politika kredilerinde benzer bir indirimin ardından, gösterge kredi prim faiz oranlarını Salı günü düşürmesi bekleniyor.

Morgan Stanley (NYSE:MS), üst düzey şehirlerde mülk satın alma kısıtlamalarının gevşetilmesi, daha fazla altyapı desteği ve hedeflenen tüketim sübvansiyonları dahil olmak üzere yakın bir teşvik paketi bekliyor.

Çin baş ekonomisti Robin Xing, "2Q GSYİH büyümesinin% 0'da izlendiği göz önüne alındığında, tam yıllık GSYİH büyümesinin hükümetin "yaklaşık% 5" hedefine ulaşması için güçlü bir sıralı büyüme yeniden hızlanmasına ihtiyaç duyulacak" dedi.

Birkaç büyük banka geçen hafta son hayal kırıklığı yaratan verilerin ardından Çin için büyüme tahminlerini düşürdü.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Pazartesi günü Çin'e yaptığı nadir ziyareti tamamlayacak ve yatırımcılar Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşüp görüşmeyeceğini görmek için bekliyorlar; bu, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki aksi takdirde köpüklü ilişkilerde olumlu bir işaret olarak okunacaktır.

POWELL SAHNE ALIYOR

Borsanın Fed'in Haziran ayında bir faiz artırımını atlama kararını alkışladığı bir haftanın ardından, yatırımcılar bu hafta Powell'ın Çarşamba ve Perşembe günleri kongre ifadeleri vermeye hazırlandığı bir dizi Fed konuşmacısına da bakıyorlar.

Bazı yetkililer şimdiden şahin gibi göründüler ve nokta grafiği iki zam daha gösterdiğinde, piyasalar yılın geri kalanında sabit kalmadan önce Fed'in Temmuz ayında çeyrek puan artırım oranlarını% 70 olasılıkla fiyatlıyor.

National Australia Bank (OTC) döviz stratejisi başkanı Ray Attrill, "Fed Başkanı Powell, Temmuz FOMC (Federal Açık Piyasa Komitesi) toplantısının gerçekten 'canlı' olup olmadığına ve Fed'in iki zam daha yapma planının verilere bağlı olarak gerçek bir temel durum olup olmadığına veya daha 'arzulu' olup olmadığına odaklanarak Temsilciler Meclisi ve Senato'ya ifade veriyor" dedi.NABZY).

İngiltere Merkez Bankası da Perşembe günü faiz oranlarını çeyrek puan artırarak 15 yılın en yüksek seviyesi olan %4,75'e çıkarmaya hazırlandığı zaman toplandı. Piyasalar, İngiliz merkez bankasının bu yıl yaklaşık% 6'ya yükselen oranlarına bahis yapıyor.

Bu dolar endeksi Pazartesi günü erken saatlerde 102.34'te büyük akranlarına karşı çok az değişiklik oldu, bir önceki hafta% 1.2 düştükten sonra, beş ayın en büyüğü.

Yen, dolar başına yedi ayın en düşük seviyesi olan 141.90'a dokunan güvercin bir BOJ tarafından zayıflatılırken, geçen hafta faizleri çeyrek puan artıran şahin Avrupa Merkez Bankası, avronun 1.094 dolar ile beş haftanın zirvesine yakın kalmasına yardımcı oldu.


Petrol fiyatları Pazartesi günü %1'den fazla düştü. ABD ham petrolü vadeli işlemler %1.0 düşüşle varil başına 71.03'e geriledi ve Brent ham petrol %1.3 düşüşle varil başına 75.63 dolar oldu. [O/R]

Altın fiyatları %0.1 düşüşle ons başına 1,955.77 dolar seviyesindeydi.

9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page