top of page

Asya hisse senetleri teknoloji bozgunundan etkilendi, daha fazla Fed ipucu bekleniyor

Çoğu Asya borsası, Federal Rezerv'in Şubat ayı toplantı tutanakları öncesinde ihtiyatın devreye girmesiyle en çok teknoloji ağırlıklı endekslerin kaybederek Wall Street'teki gecelik kayıpları izleyerek Çarşamba günü battı.

Japonya'nın Nikkei 225 , Tayvan Ağırlıklı Endeksi ve Güney Kore'nin KOSPI %0,8 ile %1,4 arasında kayıpla günün en kötü performans gösterenleri oldu. ABD Hazine getirileri, Çarşamba günü açıklanacak olan Fed tutanakları beklentisiyle bir gecede yükselirken, teknoloji ağırlıklı endeksler satışların en kötüsünü yaşadı .

Wall Street endeksleri de Nasdaq Composite'in emsalleri arasında önde gelen kayıplarla bir gecede geriledi .

Fed tutanaklarının, merkez bankasının Ocak ayı için beklenenden daha güçlü enflasyon okumaları ışığında artık daha fazla ağırlık taşıması beklenen şahin söylemini yinelemesi bekleniyor .

Artan faiz oranları, daha yüksek getiriler sermayeyi riskli varlıklardan uzaklaştırdığından, likidite koşullarını sınırlayarak Asya hisse senetleri için kötü alamettir. Özellikle tacirler potansiyel bir ABD durgunluğuna karşı temkinli büyüdükçe, bölgesel piyasaların da riskten kaçınmanın artmasından zarar görmesi bekleniyor .

Risk ağırlıklı Güneydoğu Asya borsaları, Filipinler ve Endonezya borsalarının her birinin %1'den fazla değer kaybetmesiyle Çarşamba günü keskin düşüşler kaydetti.

Bir gecede açıklanan beklenenden güçlü ABD PMI verileri, dünyanın en büyük ekonomisinin henüz soğutma faaliyeti görmediğini gösterdi. Güçlü okuma aynı zamanda Fed'e faiz oranlarını yükseltmek için daha fazla ekonomik boşluk sağlıyor.

Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan ABD Kişisel Tüketim Harcamaları endeksi de bu hafta açıklanacak ve enflasyonun Ocak ayında sabit kaldığını yinelemesi bekleniyor.

Fed'e ilişkin endişeler, Çin'in bu yıl Asya piyasalarına fayda sağlaması beklenen ekonomik toparlanmasına ilişkin bazı iyimserlikleri büyük ölçüde dengeledi. Ancak ülkeden gelen ilk okumalar, ülke bu yılın başlarında COVID-karşıtı önlemlerin çoğunu gevşetmiş olsa bile kademeli bir iyileşmeye işaret ediyor.

Çin'in Şangay Shenzhen CSI 300 ve Şanghay Bileşik endeksleri sırasıyla %0,6 ve %0,3 düştü.

Hong Kong'un Hang Seng endeksi, Çarşamba günü Asya piyasaları arasında HSBC Holdings PLC'deki (HK: 0005 ) güçlenmeyle marjinal bir artış göstererek tek kazanan oldu. Bankanın hisseleri, güçlü dördüncü çeyrek kazançları kaydettikten sonra %4'ün üzerinde yükseldi .

Avustralya'nın ASX 200 endeksi, güçlü ücret artışı verilerinin iş piyasasında bir miktar esneklik göstermesi ve Merkez Bankası'na oranları artırmaya devam etmesi için daha fazla boşluk bırakması nedeniyle %0,5 düştü.18 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page