top of page

Asya hisse senetleri yükseldi, Çin olumlu PMI verileriyle yükseldi

Çin borsaları, ABD faiz oranlarındaki artışa ilişkin süregelen korkular ve diğer bölgelerden gelen zayıf veriler daha geniş kazançları sınırlı tutsa da, verilerin ülkedeki ticari faaliyetin COVID öncesi seviyelere yükseldiğini göstermesinin ardından Çarşamba günü Asya borsalarında kazançlara öncülük etti.

Çin'in Şanghay Shenzhen CSI 300 ve Şanghay Bileşik endeksleri, ülkenin ticari faaliyetin temel göstergesi olan bileşik satın alma yöneticileri endeksinin (PMI) Şubat ayında on yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine yükselmesiyle sırasıyla %1,4 ve %0,9 arttı.

Güçlü imalat ve imalat dışı PMI'lar, Asya devinin COVID-19 karşıtı önlemlerin çoğunu gevşettikten sonra ekonomik toparlanmanın ivme kazandığını gösterdiğinden, Şangay Bileşik Endeksi sekiz ayın en yüksek seviyesine yakındı .

Hong Kong'un Hang Seng endeksi %3,3 arttı ve Çin'e ilişkin iyimserliğin endeksin yaklaşık iki ayın en düşük seviyesinden toparlanmasına yardımcı olmasıyla Asya'nın en iyi performansını sergiledi.

Çin'deki bir toparlanma, ticaret ortağı olarak ülkeye bağlı olan daha geniş Asya ekonomileri için iyiye işaret. Çin'in maruz kaldığı hisse senedi endeksleri Çarşamba günü yükseldi ve Tayvan Ağırlıklı endeksi %0,4 arttı.

Yine de çoğu Asya borsası, artan ABD faiz oranlarına ilişkin korkuların bölgesel piyasaları hırpalaması nedeniyle Şubat ayından bu yana keskin kayıplar yaşıyordu . Bu duygu Çarşamba günü hala gündemdeydi ve çoğu bölgesel borsada sınırlı kazanımlar elde etti.

Diğer Asya ekonomilerinde yavaşlayan ekonomik büyüme işaretleri de ağırlık kazandı.

Japonya'da Nikkei 225 endeksi, ülkenin imalat PMI'sinin Şubat ayına kadar daralmada kaldığını göstermesi ve önümüzdeki aylarda büyüme üzerinde daha fazla baskıya işaret etmesiyle %0.2 yükseldi.

Avustralya'nın ASX 200 endeksi, verilerin ülkenin ekonomik büyümesinin 2022'nin dördüncü çeyreğinde sert bir şekilde yavaşladığını göstermesiyle %0,1 arttı. Avustralya'da COVID sonrası bir patlamanın hızı tükendi ve ülkeyi yüksek enflasyon ve yükselen faiz oranlarıyla mücadele etmeye bıraktı.

Öte yandan, veriler ülke ekonomisinin dördüncü çeyrekte beklenenden biraz daha az büyüdüğünü göstermesine rağmen, Hindistan'ın Nifty 50 ve BSE Sensex 30 endeksleri erken ticarette %0,6 ve %0,5 arttı.

Ancak Hindistan ekonomisi 2022'de %7 büyüyerek Asyalı emsallerini büyük ölçüde geride bıraktı.

Adani Enterprises Ltd'nin (NS: ADEL ) hisseleri %10 arttı ve Adani Group bünyesindeki diğer hisselerin çoğu, konglomera yatırımcının borç pozisyonuyla ilgili korkularını yatıştırmaya çalışırken yükseldi.

Güneydoğu Asya hisse senetleri arasında, Endonezya'nın gösterge endeksi Şubat ayı enflasyon verilerinin beklenenden daha sıcak olması ve yerel hisse senetleri üzerinde daha fazla baskının habercisi olması nedeniyle %0,2 yükseldi .16 görüntüleme0 yorum

Commenti


bottom of page