top of page

Asya hisseler,Street'in desteklediği petrolün gevşemesiyle enflasyon korkularını azalttıkça yükseldi

Asya'da hisse senetleri, Wall Street'in geçen haftanın sonunda petrol fiyatlarının gerilemesi, uzun süreli enflasyon korkularını ve buna eşlik eden agresif Federal Rezerv sıkılaştırmasıyla birlikte güçlü bir şekilde toparlanmasının ardından artan risk hissiyatıyla Pazartesi günü yükseldi.
Yatırımcıların ABD'deki faiz artırımlarına ilişkin görünümü ve resesyon potansiyelini değerlendirmeye devam etmesiyle, Hazine getirileri düşük kalmaya devam etti ve dolar bir haftadan fazla bir sürenin en düşük seviyelerine yakın seyretti.
Japonya'da Nikkei %1.04, Avustralya'da ise %1.69 yükseldi.
Çin mavi çipleri %0.54 yükseldi ve Hong Kong'lu Hang Seng %1.46 yükseldi.
Güney Kore'de Kospi %1,65 değer kazandı.
MSCI'nin en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %1.31 yükseldi.
Bununla birlikte, ABD hisse senedi vadeli işlemleri, bu piyasalar yeniden açıldığında %0,25'lik bir düşüşe işaret ediyor. Cuma günü S&P 500 %3'ten fazla yükseldi ve Perşembe günü neredeyse %1'lik bir kazanç sağladı.
Asya baş ekonomisti Rob Carnell, "ABD piyasalarında haftayı iyi bir şekilde kapattık ve bence bu Pazartesi günü Asya'da ana sahne olacak" dedi. - ING'de Pasifik.
"Şu anda kaçmakta olan iki iyi hisse senedi günü geçirdik. Orada biraz tutarlı olmanız belki de dikkate değerdir."
Pazar, küresel ekonomik yavaşlamanın talebi baskılayabileceği endişeleri ile Ukrayna ihtilafı üzerindeki yaptırımlar nedeniyle Rusya'da arz kaybı yaşanması endişeleriyle boğuşurken, ham petrol Pazartesi günü dalgalı bir işlem gördü.
Hem Brent hem de US West Texas Intermediate (WTI) vadeli işlemleri daha önce bir dolardan fazla düştü. Ancak fiyatlar Brent ile 34 sent düşüşle 112.78 dolardan ve WTI ile 45 sent düşüşle 107.17 dolardan toparlandı. [VEYA]
ABD uzun vadeli Hazine tahvil getirileri, trader'ların gelecek yılki artış için bahisleri kaldırmasıyla geçen hafta sonunda %3'ün biraz üzerinde iki haftanın en düşük seviyesinden sıçradıktan sonra %3.13 civarında seyrediyor, ancak yine de bu yıl agresif sıkılaştırmanın bir resesyonu tetikleyip tetikleyemeyeceğini düşünüyorlar.
Getiriler, ay ortasındaki Fed toplantısından önce ulaşılan on yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesi olan %3.456'dan düştü. Ardından Merkez Bankası, 1994'ten bu yana en büyük artış olan 75 baz puanlık faiz artırımına giderek Temmuz ayında da benzer bir hareketin olabileceğinin sinyallerini verdi.
Westpac faiz stratejisti Damien McColough bir müşteri notunda, "Piyasa, yüksek enflasyona verilen politika tepkisi ile sert iniş korkuları arasındaki dengeye odaklanmaya devam ediyor" dedi.
"Uzun vadeli getirilerin zirve yapıp yapmadığına dair devam eden tartışmalar olacak, ancak henüz 10 yıllık getirilerin maddi veya sürdürülebilir olarak %3'ün altına düşmesini beklemiyoruz."
Dolar Pazartesi günü sabit kaldı ve büyük akranları karşısında ayın ortasından bu yana en düşük seviyesine yakın bir yerde konsolide olmaya devam etti.

Para birimini altı rakibe karşı ölçen dolar endeksi , son birkaç seansta kademeli olarak 17 Haziran'ın düşüğü 103.83'e doğru çekildikten sonra 104.01'de pek değişmedi.
Altın %0.32 artışla ons başına 1.832.10$'a yükseldi.


11 görüntüleme0 yorum
bottom of page