top of page

Asya hisseleri, Çin'in önemli kredi kriterlerini düşürmesiyle yükseldi

Asya hisseleri, Çin'in yavaşlayan bir ekonomiyi desteklemek için önemli bir borç verme kriterini düşürmesinin ardından Cuma günü erken ticarette yükseldi, ancak yatırımcıların yavaş büyüme konusundaki endişeleri arasında küresel hisse senetleri, rekor seviyedeki en uzun haftalık kayıp serisini sürdürmeye devam etti.

Çin, Cuma sabahı beş yıllık kredi faiz oranını (LPR) 15 baz puan düşürdü; bu, yetkililerin bir yıllık LPR'yi değiştirmemesine rağmen ekonomik yavaşlamayı yumuşatmaya çalıştıkları için beklenenden daha keskin bir indirim. Beş yıllık faiz oranı ipotek fiyatlarını etkiler.

Reuters anketine katılanların çoğu, her iki oranda da marjinal 5 baz puanlık bir indirim bekliyordu.

MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi, indirimin ardından hızlı bir şekilde erken kazanımlar üzerine inşa edildi ve en son %1.4 yükseldi.

Çin mavi çipleri erken ticarette %1.1 yükseldi ve Hong Kong'un Hang Seng endeksi %2'den fazla yükselirken, Avustralya hisseleri %1.3 arttı. Tokyo'da Nikkei hisse senedi endeksi %1 değer kazandı.

Union Bancaire Privee kıdemli Asya ekonomisti Carlos Casanova, "İkinci çeyrekte büyümedeki ters rüzgarları tersine çevirmek için kesinlikle yeterli olmayacak olsa da, (kesme) doğru yönde bir hareket oluşturuyor, bu nedenle piyasalar ileriye yönelik daha güçlü gevşeme beklentilerine tepki veriyor olabilir" dedi. Hong Kong'da.

Asya hisselerindeki kazanımlara rağmen, MSCI'nin Tüm Ülkeler Dünya Fiyat Endeksi, 2001'deki başlangıcından bu yana bu tür en uzun esneme ile üst üste yedinci haftasına yöneldi. Aynı zamanda, Ocak 1988'e kadar uzanan geriye dönük test edilmiş veriler dahil en uzun süre olacak. .

Hırpalanmış tedarik zincirlerinin enflasyon ve büyüme üzerindeki etkisine ilişkin endişeler, yatırımcıları hisse senetlerini düşürmeye sevk etti ve Cisco Systems Inc (NASDAQ: CSCO ) Perşembe günü, Çin'in ekonomik durumunun etkisini gerekçe göstererek kalıcı bileşen kıtlığı konusunda uyardıktan sonra 18 ayın en düşük seviyesine geriledi. COVID kilitlenmeleri.

Cuma günü, Çin'in finans merkezi Şangay karantinaya alınan bölgelerin dışında üç yeni COVID-19 vakası duyurdu ve şehrin haftalarca süren katı karantinadan çıkma umutlarını boşa çıkardı.

"(Çinli) yetkililerin odak noktası, COVID'nin bastırılmasının etkisini azaltmak için kolaylaştırma politikaları bulmaktı ... Sorun şu ki, COVID bastırma politikası sıkı bir şekilde uygulandığı sürece, bu tür gevşeme politikalarının gerçek bir etkisi olmayacak, Jefferies'in küresel hisse senedi başkanı Christopher Wood dedi.

Asya'daki kazançlar, Wall Street'teki geç bir rallinin zayıflamasının ardından geldi ve Dow Jones Sanayi Ortalaması %0,75, S&P 500 %0,58 ve Nasdaq Bileşik %0,26 düştü.

Hisse senetlerindeki risk iştahındaki değişimi yansıtan ABD devlet tahvili getirileri, Çin'in LPR indirimini takiben yükseldi.

ABD 10 yıllık tahvil faizi, Perşembe günkü %2.855'lik kapanıştan %2.867'ye yükselirken, iki yıllık tahvil faizi %2.611'lik ABD kapanışına kıyasla %2.6364'e yükseldi.

Döviz piyasalarında, güvenli liman yen dolar karşısında değer kaybederken dolar endeksi %0.08 artarak 102.99'da kaldı. Dolar en son Japon para birimine karşı %0.23 artışla ve euro %0.14 düşüşle 1.0571$'dan işlem gördü.

Çin'in karasal yuanı yüzde çeyrek zayıflayarak dolar başına 6.726'ya düştü ve daha serbest işlem gören offshore yuanı dolar başına 6.74'ü geçerek zayıfladı.


Petrol fiyatları, Çin'in LPR duyurusunun ardından ham petrol kayıpları nedeniyle ekonomik büyümeye ilişkin endişeler nedeniyle düşük kaldı. Brent ham petrolü en son %0.37 düşüşle varil başına 111.63$'a geriledi ve ABD West Texas Intermediate ham petrolü %0.19 düşüşle varil başına 112$'a geriledi.
9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page