top of page

Asya hisseleri Çin'in etkisiyle düşüşte, Hazine tahvil getirileri tırmanıyor

Asya hisseleri Cuma günü Çin'deki kayıplar ve Şükran Günü tatili nedeniyle kapalı olan Wall Street'in yönlendirmesinin yokluğu nedeniyle düşüş yaşarken, dolar geri planda kaldı ve Hazine tahvil getirileri bir miktar yükseldi.

EUROSTOXX 50 vadeli işlemleri çoğunlukla yatay seyrederken, tatil durgunluğunun Avrupa'ya da yayılması bekleniyor. Hem S&P 500 vadeli kontratları hem de Nasdaq vadeli kontratları da çok az değişti.

Jeopolitik haberlerde İsrail ve Hamas Cuma günü dört günlük ateşkes başlattı. Militanlar günün ilerleyen saatlerinde 13 İsrailli kadın ve çocuk rehineyi serbest bırakacak ve yaklaşık yedi haftadır devam eden savaşın ilk duraklaması olan kuşatma altındaki Gazze bölgesine yardım akacak.

MSCI'nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini kapsayan en geniş endeksi %0,6 düştü ancak haftalık %0,8'lik yükselişe doğru ilerliyor. Tartışmaların faiz indirimlerinin zamanlaması ve hızına kaymasıyla birlikte, yatırımcıların ABD faiz oranlarının zirve yaptığına dair güvenlerinin artmasıyla Kasım ayında yaklaşık %7 arttı.

Japonya piyasaları tatilden döndü ve Nikkei Pazartesi günü %0,7 artışla 33 yılın en yüksek seviyesine doğru ilerledi.

Cuma günü yayınlanan veriler, Japonya'nın çekirdek tüketici enflasyonunun Ekim ayında, beklenenden daha az da olsa hafif bir artış gösterdiğini ve fabrika faaliyetinin altıncı ayda da daraldığını gösterdi.

Çin bluechips'i %0,7 düşerken, Hong Kong'un Hang Seng endeksi %1,4 düşerek önceki günün büyük kazanımlarını tersine çevirdi. Hong Kong'da listelenen Çinli geliştiriciler, Pekin'in kuşatılmış endüstrilerini desteklemek için daha fazla destek önlemi almasıyla Perşembe günü yüzde 6,4 oranında artış gösterdikten sonra yüzde 2 kaybetti.

AMP (OTC: AMLTF ) baş ekonomisti Shane Oliver, "Hisse senedi piyasaları çok hızlı toparlandığı için teknik olarak aşırı alıma uğradılar, dolayısıyla bir konsolidasyon döneminden geçmemiz oldukça muhtemel" dedi .

"Sözde Noel Baba rallisinden bahsediliyor, ancak çoğu zaman Noel Baba rallisi aslında Aralık ayının son iki haftasında gerçekleşmiyor. Dolayısıyla piyasaların bir nevi dolambaçlı ve yönsüz olduğu bir kaç hafta geçirebiliriz. "

Gecede ABD piyasaları tatil nedeniyle kapalıydı. Avrupa'da, euro bölgesi PMI'larının beklenenden biraz daha iyi olması euroyu ve hisse senetlerini yukarı itti ve merkez bankasının faiz oranlarını değiştirmemesiyle İsveç'in kronu düştü.

Avrupa Merkez Bankası'nın Ekim ayı politika toplantısı tutanakları, euro bölgesi enflasyonunun beklendiği gibi, hatta biraz daha hızlı düştüğünü gösterdi ancak politika yapıcıların faiz artırımı olasılığını masada tutmaları gerektiğini öne sürdü.

Nakit Hazine tahvilleri Asya'da işlem görmeye devam ederken bir miktar düştü; iki yıllık Hazine tahvil getirileri 3 baz puan artışla %4,9419'a, on yıllık gösterge tahvil getirileri ise 4 baz puan artışla %4,4606'ya yükseldi.

Döviz piyasalarında hareketler çoğunlukla sessiz kaldı. ABD para birimini altı para birimiyle ölçen dolar endeksi < =USD>, 103,71 seviyesinde gerileyerek üç ayın en düşük seviyesi olan 103,17'ye yaklaştı.

Sterlin, bir iş anketinden elde edilen güçlü sonuçların piyasaların İngiltere Merkez Bankası'nın ilk faiz indiriminin ne zaman olabileceğine dair bahisleri geri itmesine yol açmasıyla 2,540 dolar seviyesinde 2,540 dolarda son 2 ayın en yüksek seviyesine yaklaştı.


Petrol fiyatları, OPEC+ toplantısının ertelenmesine ilişkin endişeler nedeniyle yüzde 1'den fazla düştükten sonra kayıplarını artırdı. Brent ham vadeli işlemleri yüzde 0,2 düşüşle varil başına 81,26 dolara geriledi.

Altın fiyatları yüzde 0,1 artışla ons başına 1.993,63 dolara yükseldi.

12 görüntüleme0 yorum
bottom of page