top of page

Asya hisseleri ABD vadeli işlemleri ve petrol kazançlarıyla yükseldi

Asya hisseleri Pazartesi günü ABD hisse senedi vadeli işlemlerinin ABD enflasyon verileri öncesinde temkinli kazanımlar elde etmesiyle sakinleşirken, euro Avrupa Merkez Bankası'nın sıkılaşmasına yönelik bahislerin ortasında yen üzerinde yedi yılın zirvesine ulaştı.
Petrol fiyatları, Suudi Arabistan'ın Temmuz ayında ham petrol satışları için fiyatları keskin bir şekilde artırmasının ardından yükseldi; bu, OPEC+'nın önümüzdeki iki ay boyunca üretim artışlarını hızlandırmayı kabul etmesinden sonra bile arzın ne kadar sıkışık olduğunun bir göstergesi.
MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %0,1 yükselirken, Japon Nikkei erken kayıplarını telafi ederek %0,3 kazandı.
S&P 500 vadeli işlemleri %0,4, Nasdaq vadeli işlemleri ise %0,6 arttı. EUROSTOXX 50 vadeli işlemleri %0,6 ve FTSE vadeli işlemleri %0,9 yükseldi.
Çin mavi çipleri, hizmet sektörü faaliyetinin Mayıs ayında daraldığını teyit eden bir anketin ardından %1.2 yükseldi, ancak Caixin endeksi 36.2'den 41.4'e yükseldi.
Piyasalar, özellikle AB enflasyonunun geçen hafta rekor bir yükselişle birçok kişiyi şok etmesinin ardından Cuma günü ABD tüketici fiyat raporu için gergin olacak.
Tahminler Mayıs ayında %0,7'lik dik bir artışa işaret ediyor, ancak yıllık hızın %8,3'te tutulduğu, çekirdek enflasyonun ise biraz yavaşlayarak %5,9'a gerilediği görülüyor.
Yüksek bir rakam, piyasaların zaten Haziran ve Temmuz aylarında yarım puanlık ve yıl sonuna kadar yaklaşık 200 baz puanlık artışlar için fiyatlandırılmış olmasıyla birlikte Federal Rezerv tarafından agresif bir sıkılaştırma beklentilerine katkıda bulunacaktır.
Bazı analistler, Cuma günkü iyimser bordro raporunun Fed'in yumuşak bir iniş yolunda olduğunu gösterdiğini düşündüler.
Barclays ekonomisti Jonathan Millar, "Mayıs rakamları Fed'in beklediği kadar iyi geldi" dedi (LON: BARC ).
"Fed'in işgücü piyasasını soğutma planlarının şu ana kadar olumlu sonuçlanması ve istihdamdaki sağlam kazanımların şu an için durgunluk endişelerini yatıştırmaya yardımcı olacak istikrarlı gelir kazanımları sağlamaya devam etmesi iyi bir işaret."
O KADAR NEGATİF DEĞİL
Avrupa Merkez Bankası Perşembe günü toplanacak ve Başkan Christine Lagarde'ın bu ay tahvil alımına son vermeyi ve Temmuz'da ilk faiz artışını onaylamasının kesin olduğu düşünülüyor, ancak jüri bunun 25 veya 50 baz puan olup olmayacağı konusunda kararsız.
Para piyasaları yılsonunda 125 baz puan, Ekim ayında ise 100 baz puan artışla fiyatlanıyor.
NAB analisti, "AMB yetkilileri tarafından yapılan son bildirimler, üçüncü çeyreğin sonunda negatif oranlardan çıkmak için Temmuz ve Eylül aylarında 25 baz puanlık artışlara baktı, ancak bazı üyeler daha büyük 50 baz puanlık artışlara kapıyı açık bırakmayı tercih ediyor" dedi. "Lagarde'ın toplantı sonrası basın toplantısı yakından izlenecek."
Faiz oranlarının bu yıl pozitife dönmesi beklentisi, euronun 1,0348$'lık dip seviyesinden bir şekilde 1,0722$'da sabit kalmasına yardımcı oldu, ancak 1,0786$ civarındaki direnci kırmak için mücadele etti.
Euro geçen hafta %2.9 yükseldikten sonra yen üzerinde 140.35 ile yedi yılın zirvesine ulaşırken, dolar da geçen hafta %2.9 yükselerek 130.60 yende kaldı.
Döviz sepeti karşısında dolar geçen hafta %0,4'lük değer kazandıktan sonra 102,110'da kaldı.
Emtia piyasalarında, Rusya'nın Ukrayna'nın başkenti Kiev'i füzelerle vurarak barış görüşmelerinde ilerleme umutlarını azaltmasının ardından buğday vadeli işlemleri %4 yükseldi.
Altın, son birkaç haftadır sıkı bir aralıkta kalarak ons ​​başına 1.854$'da kaldı. [GOL/]
Petrol fiyatları, Suudi Arabistan'ın Asya'ya yapılacak sevkiyatlar için daha yüksek fiyatlar belirlemesinin ardından ilave bir yükseliş yaşarken, yatırımcıların OPEC tarafından planlanan arz artışlarının, özellikle Çin'in karantinaları gevşetmesi nedeniyle talebi karşılamaya yetmeyeceği üzerine bahse girmesiyle ortaya çıktı. [VEYA]
CBA'da madencilik ve enerji analisti olan Vivek Dhar, "OPEC+'ın vaat ettiklerinin belki de üçte biri ile yarısı önümüzdeki iki ay içinde çevrimiçi olacak" dedi.

"Bu artışa şiddetle ihtiyaç duyulsa da, özellikle AB'nin Rusya'dan petrol ithalatına yönelik kısmi yasağının da hesaba katılmasıyla, talep büyüme beklentilerinin gerisinde kalıyor. Kısa vadeli 110 ABD$/varil Brent petrol fiyat tahminimizde yukarı yönlü riskler görüyoruz ."
Gerçekten de Brent, Pazartesi günü 97 sent ekleyerek varil başına 120.69 dolara ulaşmasını çoktan geride bıraktı. ABD ham petrolü 1,01 dolar daha artarak varil başına 119,88 dolara yükseldi.


13 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page