top of page

Asya hisseleri, büyüme şüpheleri arttıkça sallanıyor

Asya borsaları, Çarşamba günü son kazançlarını üst üste dördüncü seansına taşımakta zorlandı ve enflasyonla ilgili rahatsız edici şüpheler ve oran artışlarının küresel büyüme görünümüne geri dönmesiyle ABD doları istikrar kazandı.
MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi, sabah ortasına kadar yatay işlem görmek için önceki kazançlarından vazgeçti. Japon Nikkei , madencilerin Avustralya hisselerinin yaklaşık %0.7 yükselmesine yardımcı olmasına rağmen %0.3 yükseldi.
Gecelik Wall Street endeksleri sıçradı ve yatırımcılar enflasyon ve durgunluk endişelerini akıllarının bir köşesine iterken dolar yaklaşık yirmi yılın en yüksek seviyesinden toparlandı.
Ancak analistler bunun sürebileceğinden şüpheliydi ve Asyalı tüccarlar uyandığında ABD hisse senetlerinin gücü tükenmişti. S&P 500 vadeli işlemleri Asya seansının başlarında %0,2 düştü ve Nasdaq vadeli işlemleri %0,4 düştü.
Avustralya'nın AMP (OTC: AMLTF ) Capital baş ekonomisti ve yatırım stratejisi başkanı Shane Oliver, "Geçen haftaya daldıktan sonra, hisseler kısa vadede daha fazla sıçrama yapabilir" dedi .
Ancak enflasyon, parasal sıkılaştırma, Ukrayna'daki savaş ve Çin'in büyümesiyle ilgili riskler yüksek kalmaya devam ediyor ve hisse piyasalarında hala daha aşağılara işaret ediyor" dedi.
Dolar ayrıca, Avustralya dolarını aşağı çeken Avustralya ücret verilerinin eksik tahminlerinin de yardımıyla bir gecede yükselişe geçti .
Dolar euro üzerinde 1.0536$'da sabitlendi ve 1.2480$'da sterlin için güçlü bir sıçramayı durdurdu. Dolar endeksi 103.370 seviyesinde gezindi.
Westpac analistleri, "Dolarda uzun vadeli bir zirve demek için henüz çok erken ve geri çekilmeler yüzeysel olmalı" dedi. Dolar endeksine atıfta bulunarak, "Ancak 102-104 arasında bir miktar iki yönlü konsolidasyon muhtemelen yakın vadeli" diye eklediler.

NEGATİF ŞOKLAR

ABD perakende satışlarının Nisan ayındaki güçlü artış tahminlerini karşılaması ve endüstriyel üretimin beklentileri aşması ile birlikte, pozitif veriler kısa vadeli havayı desteklemişti.
Çarşamba günkü veriler, Japonya'nın üç aylık döneminin tüccarların korktuğundan daha küçük olduğunu gösterdi.
Şanghay da karantinanın sonuna doğru ilerliyor ve Çin başbakan yardımcısı, baskıdaki düşüşün son işaretiyle teknoloji yöneticilerine yatıştırıcı yorumlar yaptı.
Bununla birlikte, herhangi bir iyi haber, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'ın enflasyonu kontrol etmenin oran artışlarını ve muhtemelen biraz acıyı talep edeceğini hatırlatmasıyla dengelendi.
Yatırımcılar, Haziran ve Temmuz aylarında ABD'de 50 baz puanlık faiz artırımlarını fiyatladılar ve önümüzdeki yılın başlarında gösterge Fed fonları faizinin %3'ü dürttüğünü görüyorlar.
Tüm tenorların hazineleri, yükselen oranlar beklentisiyle bir gecede satıldı, ancak kısa vadeli ve uzun vadeli tahviller arasındaki getiri farkı, bu yıl faiz artırımlarının uzun vadeli büyümeyi sürükleyeceği riskinde piyasa fiyatları nedeniyle daralıyor. [BİZ/]
Benchmark 10 yıllık Hazine tahvilleri Asya'da sabit kaldı ve getiri 2.9805'te %3'ün biraz altında kaldı.
Avrupa Merkez Bankası'nın Temmuz ayı civarında 25 baz puanlık faiz artırımı ihtimali güçlendiğinden, Avrupa getirileri de yükseliyor. Hollanda merkez bankası başkanı Klaas Knot, bir gecede daha büyük bir yükselişin göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.
Emtialar, piyasaların büyüme umutlarını sürdürmek için nedenler bulması nedeniyle bu hafta hisse senetleriyle ralli yaptı, ancak petrol bir gecede düştü ve Çarşamba günü momentumun azaldığına dair işaretler vardı.
Brent ham petrol vadeli işlemleri %0.3 artışla varil başına 112.29$'a yükseldi ve ABD ham petrol vadeli işlemleri %0.8 artışla varil başına 113.35$'a yükseldi.
S&P Global (NYSE: SPGI ) Notları Çin, ABD ve avro bölgesi için büyüme tahminlerini düşürdü.

Baş ekonomist Paul F. Gruenwald, "Küresel ekonomi alışılmadık derecede fazla sayıda olumsuz şokla karşı karşıya kalmaya devam ediyor" dedi.
Rusya'nın emtia fiyatlarını artıran Ukrayna'yı işgali ve ilk düşünülenden daha yüksek, daha geniş ve daha kalıcı olduğu ortaya çıkan enflasyon olmak üzere, "İki gelişme makro tabloyu değiştirdi" dedi.


7 görüntüleme0 yorum
bottom of page