top of page

Asya hisseleri düştü, Çin emlak piyasasındaki gerginliklerle geriledi

Piyasaların gelişmiş piyasalardaki yüksek faiz oranlarına yönelik görünümü sindirmesiyle Asya hisse senetlerinin çoğu Pazartesi günü gerilerken, Çin hisseleri emlak piyasası krizine ilişkin devam eden endişeler nedeniyle kayıplara yol açtı.

Federal Reserve'ün ABD'nin daha da yükselebileceği ve muhtemelen daha uzun süre yüksek kalacağı konusunda uyarmasının ardından bölgesel hisse senetlerinin çoğu önceki haftaya göre büyük kayıplar yaşadı . Görünüm, risk odaklı varlıkların çoğunu olumsuz etkiledi ve önümüzdeki aylarda bölgesel piyasaları olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Bu hafta bir dizi önemli bölgesel ekonomik veri öncesinde de duyarlılık gergindi.

Gayrimenkul endişeleri Çin hisselerini vurdu

Özellikle güç durumdaki emlak geliştiricisi China Evergrande Group'un (HK: 3333 ), kendi birimi Hengda Real Estate Group'a yönelik devam eden hükümet soruşturması nedeniyle yeni borç veremeyeceğini söylemesinin ardından, Çin'e ilişkin yenilenen endişeler de ağırlık kazandı. Soruşturmayla ilgili haberler, gelişmekte olan bir borç kriziyle boğuşan emlak sektörüne hükümetin daha geniş bir baskı uygulayacağı korkusunu artırdı.

Gayrimenkul geliştiricisinin hisseleri Hong Kong ticaretinde yaklaşık %25 oranında değer kaybederken, diğer gayrimenkul stoklarında da kayıplara yol açtı.

Country Garden Services (HK: 6098 ) ve Longfor Properties Co Ltd (HK: 0960 ) yaklaşık %3'lük düşüşle Hong Kong'un Hang Seng endeksini %1'den fazla düşüşe sürükledi. Çin'in Shanghai Shenzhen CSI 300 ve Shanghai Composite endeksleri yüzde 0,3 ile yüzde 0,5 arasında kayıp yaşadı.

Piyasaların kötüleşen ekonomik koşullar karşısında hükümetin büyümeyi desteklemek için daha fazla teşvik önlemi uygulayacağı yönündeki iddialara ağırlık vermesi nedeniyle, Çin hisse senetlerinde bu yıl artan dalgalanma görüldü.

Ancak özellikle Pekin'in daha fazla teşvike yönelik muhafazakar yaklaşımı göz önüne alındığında, hissiyat son aylarda kötüleşti. Emlak sektöründeki erimeye ilişkin endişeler de ülkeye yönelik güveni gergin tutuyor.

Bu haftanın odağı artık satın alma yöneticilerinin eylül ayına ilişkin endeks verileri üzerinde olacak ve bu verilerin iş faaliyetlerine daha fazla ışık tutması bekleniyor. İmalat sektörü Ağustos ayında bir miktar iyileşme kaydederken, hizmet sektörü faaliyetinin kötüleştiği görüldü.

Çin'e ilişkin endişeler daha geniş Asya pazarlarına da sıçradı. Avustralya'nın ASX 200 endeksi , bu hafta açıklanacak Avustralya tüketici fiyat endeksi (TÜFE) enflasyonu verilerinin etkisiyle %0,4 düştü .

Güney Kore'nin KOSPI endeksi %0,6 oranında değer kaybederken, Hindistan'ın Nifty 50 endeksi vadeli işlemleri, endeksin geçen haftaki rekor seviyelerinden gerilemesinin ardından pozitif bir açılışa işaret etti.

Japonya hisseleri BOJ'un güvercin duruşunu sürdürmesiyle yükselişte

Japon Nikkei 225 ve TOPIX sırasıyla %0,4 ve %0,7 artışla günün en önemli göstergeleri oldu.

Yerel hisse senetleri , Japonya Merkez Bankası'nın yakın vadede parasal teşvik politikalarını azaltma planının olmadığını açıklamasının ardından, Japon ekonomisine ve hisse senetlerine desteğin süreceğinin habercisi olduktan sonra Cuma gününden bu yana kayıplarının çoğunu tersine çevirdi .

Güvercin BOJ, bu yıl Japonya'daki hisse senedi yükselişinin en önemli itici güçlerinden biri oldu; Nikkei ve TOPIX, 33 yılın zirvesinin hemen altında işlem görüyor.

Bu haftanın odak noktası Cuma günü yayınlanacak Eylül ayı Tokyo enflasyon verileri olacak . Okuma ülke çapındaki enflasyonun öncüsü görevi görüyor.
3 görüntüleme0 yorum

댓글


bottom of page