top of page

Asya hisseleri düştü, Fed'in ipuçlarıyla dolar rallisini beklemeye aldı

Asya borsaları, yatırımcıların daha fazla para politikası ipucu için Federal Rezerv'in son toplantı tutanaklarına bakması ve ABD merkez bankasının şahin patikasında kalmak zorunda kalma ihtimalinin hissiyat üzerinde baskı oluşturmasıyla Salı günü düştü.

MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse senedi endeksi %0,7 düşerek 529,97'ye geriledi ve geçen hafta dokunduğu altı haftanın en düşük seviyesi olan 529,30 civarında geziniyor.

Güçlü ABD ekonomik verilerinin faiz oranlarının daha da artması ve daha uzun süre yüksek kalması gerekebileceğine dair korkuları güçlendirmesiyle, endeks Ocak ayında %8,6 yükseldikten sonra bu ay yaklaşık %3 düştü.

Piyasa şu anda ABD faiz oranlarını Temmuz'da %5,30 ile zirve yapacak ve yıl sonuna kadar %5'in üzerinde kalacak şekilde fiyatlıyor ve bu yıl daha derin faiz indirimi beklentilerinden uzaklaşıyor.

Eurostoxx 50 %0,14, Alman DAX %0,07 ve FTSE %0,13 düşüşle Avrupa hisse senedi vadeli işlemleri hisse senetlerinin düşmeye hazır olduğunu gösterdi .

Saxo Markets stratejistleri, "ABD'deki enflasyon endişelerinin arka planı, beklenenden daha sıkı bir para politikası risklerini koruyor ve ABD piyasaları bugün geri dönerken getiriler ana odak noktası olmaya devam ediyor" dedi.

ABD piyasaları Pazartesi günü Başkanlar Günü tatili nedeniyle kapalıydı. S&P 500 için e-mini vadeli işlemleri %0,45 düştü.

Japonya'nın Nikkei endeksi %0,24, Avustralya'nın S&P/ASX 200 endeksi %0,21 düştü.

Ukrayna savaşının birinci yıl dönümü öncesi jeopolitik endişeler ve Çin'in ekonomik toparlanmasına ilişkin şüphelerin hisse senetleri üzerinde baskı oluşturmasıyla, Şangay Bileşik Endeksi %0,06 yükselirken, Hong Kong'un Hang Seng Endeksi % 1,7 düşüşle Çin hisse senetleri baskı altında kaldı.

ActivTrades piyasa analisti Anderson Alves, tacirlerin yeniden açılma çabaları nedeniyle Çin hisse senetlerinin bu yıl daha iyi performans gösterdiğinden bahsettiklerini söyledi.

"Ancak, Çin'in Ukrayna savaşında Rusya'ya maddi destek sağlaması durumunda ABD'nin sonuçları konusunda uyardığı için, jeopolitik cepheye göz kulak olmaya değer."

10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi, Cuma günü üç ayın en yüksek seviyesi olan %3,929'a ulaştıktan sonra 2,3 baz puan artışla %3,852'ye yükseldi.

30 yıl vadeli Hazine tahvilinin getirisi 1,1 baz puan artışla %3,899'a yükselirken, tipik olarak faiz beklentilerine paralel hareket eden iki yıllık ABD Hazine tahvilinin getirisi 3,5 baz puan artışla %4,658 oldu.Yatırımcıların odağı, Fed'in bu ayın başlarında faiz oranlarını 25 baz puan artırdığı son toplantısının tutanaklarının Çarşamba günü açıklanacak olmasına sıkı sıkıya bağlı.

Döviz piyasasında dolar, tüccarların bir sonraki adımlarına rehberlik etmesi için Salı ve Cuma günlerinin ilerleyen saatlerinde Avrupa ve ABD üretim verilerine bakmalarıyla üç haftalık ralli zayıflarken son zirvelerinden çekiniyordu. [/FRX]

DBS para birimi stratejisti Philip Wee, piyasanın bu ay güçlü ABD tarım dışı istihdam ve TÜFE okumalarının ardından PCE verilerinde başka bir sürpriz için hazırlandığını söyledi.

ABD para birimini diğer altı rakibe karşı ölçen dolar endeksi, Cuma günü dokunduğu altı haftanın en yüksek seviyesi olan 104,67'nin biraz altında, en son 103,99'daydı .

Euro %0,11 düşüşle 1,067$'a geriledi ve art arda dört aylık kazanımlarını kırıp Şubat'ı daha düşük bitirmeye hazırlanıyor.

Yen %0.11 düşüşle dolar başına 134.38'e gerilerken, sterlin en son %0.10 düşüşle 1.2026$'dan işlem görüyordu.

ABD ham petrolü %0,08 düşüşle varil başına 76,28 dolara, Brent ise %1,26 düşüşle 83,01 dolardan işlem görüyor.


6 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page