top of page

Asya hisseleri düştü, yatırımcılar ECB'yi beklerken tahvil getirileri yükseldi

Asya hisse senetleri düştü, ABD tahvil getirileri yükseldi ve yükselen dolar, yatırımcıların Avrupa Merkez Bankası'nın daha sonra yapacağı önemli bir toplantı öncesinde daha fazla faiz artışı beklentisinden endişe duymasıyla Perşembe günü yen karşısında yirmi yılın zirvesine çıktı gün içinde.
Ancak, ECB'nin Varlık Alım Programını sona erdirmeye ve artan enflasyonla mücadele için faiz artırımlarına işaret etmeye hazırlandığı toplantıdan önce, birçok yatırımcının kenarda kalması nedeniyle Asya seansındaki hareketler nispeten sessiz kaldı.
Kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, "Bu, klasik merkez bankası toplantısı öncesi fiyat hareketi. Saatlik bir zaman diliminden veya gün içi bir zaman diliminden başka bir şey hakkında spekülasyon yapmak şu anda pek bir anlam ifade etmiyor" dedi. Sidney'deki City Index'te.
"Christine Lagarde'ın, Draghi'nin burada olmasından bu yana, 'ne pahasına olursa olsun' dümende olduğundan beri en heyecan verici toplantı."
Avrupa enflasyonuna ilişkin endişelere ek olarak, veriler euro bölgesi ekonomisinin Ukrayna'daki savaşa rağmen ilk çeyrekte önceki üç aya göre çok daha hızlı büyüdüğünü gösterdi.
Yatırımcılar ECB'nin sıkılaşmasının boyutunu ve hızını tahmin ederken, Beyaz Saray'ın "yükselmesini" beklediğini söylediği Cuma günü ABD tüketici fiyat verilerini de bekliyorlar. Reuters anketine göre ekonomistler yıllık enflasyonun %8.3 olmasını bekliyor.
Asya hisse piyasaları geçen ay dokunduğu yaklaşık iki yılın en düşük seviyesinden yaklaşık %8 yükselirken, yatırımcılar merkez bankasının enflasyonu kontrol etmek için sıkılaştırma politikasının ekonomik bir yavaşlamaya yol açabileceğinden endişeli.
Sabah ticaretinde, MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi, bir önceki seansta ABD hisse senetlerindeki kayıpları izleyerek %0,39 düştü.
Avustralya hisseleri %1,19 ve Seul KOSPI %0,64 düştü, ancak Hong Kong'lu Hang Seng %0,2'den az bir kazanç elde etti ve Çin A-hisseleri yatay kaldı.
Japonya'da Nikkei hisse senedi endeksi de değişmedi.
Bir gecede Dow Jones Sanayi Ortalaması %0,81, S&P 500 %1,08 ve Nasdaq Bileşik %0,73 düştü.
ING analistleri bir notta, "Son iki hafta içinde alım satım çok dar bir aralıkta ve aynı zamanda çok düşük hacimlere dayanıyor" dedi.
"Düşük hacimlerde bu aralığın ticaretinin önceki örnekleri genellikle keskin bir aşağı kaymadan önce geldi" diye uyararak, ECB toplantısının ve Cuma günkü ABD fiyat verilerinin muhtemelen "daha aşağı yönlü bir görünüm için katalizörler" olduğunu da sözlerine eklediler.
ABD fiyat verilerinin beklenmesi, Çarşamba günü 10 yıllık tahvillerin zayıf bir müzayedesinin ardından getirilerin arttığını gören ABD Hazineleri üzerinde de ağırlık yarattı.
ABD 10 yıllık tahvil faizi, Çarşamba günü ABD'nin %3.029 kapanışından Perşembe günü %3.0548'e yükseldi ve iki yıllık tahvil faizi, %2.774'lük ABD kapanışına kıyasla %2.8027'ye tırmandı.
Artan getiriler, özellikle yen karşısında 20 yılın en düşük seviyesi 134.56'ya gerileyen doları destekledi. Japonya Merkez Bankası'nın güvercin duruşunu sürdüren birkaç küresel merkez bankasından biri olarak kalmasıyla birlikte, genişleyen bir politika farklılığı nedeniyle Japon para birimi üzerinde baskı oluştu. [FRX/]
Küresel dolar endeksi 102,6'da biraz daha yüksekti ve euro, AMB toplantısı öncesinde 1,0712 dolarda yatay seyretti.
Ham petrol fiyatları, ABD'nin güçlü talebine yönelik umutlar ve COVID-19 kısıtlamalarının gevşetilmesiyle Çin'deki toparlanma ile üç ayın en yüksek seviyelerine çıkarak kazançlarını artırdı.

Küresel gösterge Brent ham petrolü en son, gün için %0.2 artışla varil başına 123.83$'da işlem görüyordu. ABD ham petrolü %0.17 artışla 122.32$'a yükseldi.
Faiz artışlarına duyarlı ancak enflasyon avantajı olarak görülen altın zayıfladı. Spot altın ons başına %0,1 kayıpla %1,851,35'e geriledi.


5 görüntüleme0 yorum
bottom of page