top of page

Asya hisseleri durgun, dolar gerilemeye devam ediyor

Asya hisseleri Pazartesi günü hayal kırıklığı yaratan Çin ekonomik verilerinin Wall Street'in rallisinin sürdürülebileceğine dair şüpheleri beslemesiyle durgunlaştı, spekülatörlerin aniden kârsız kısa pozisyonlardan zorlanmasıyla dolar yen karşısında gerilemeye devam etti.
Çin'in resmi fabrika faaliyeti ölçümü, taze virüs alevlenmelerinin talep üzerine baskı yapmasıyla Temmuz ayında daraldı ve Caixin PMI da tahminleri kaçırdı.
Güney Kore faaliyeti iki yıl içinde ilk kez zayıflarken, Japonya 10 ayın en yavaş hızıyla genişledi.
Bu, etkili ABD ISM anketi de dahil olmak üzere bu hafta vadesi gelen diğer PMI'lar için iyiye işaret değilken, Cuma günkü Temmuz maaş bordrosu raporu da daha fazla yavaşlama göstermelidir.
Aynı zamanda Cuma günü yayınlanan ABD verileri, inatla yüksek enflasyon ve ücret artışı gösterirken, Birleşik Krallık, Avustralya ve Hindistan'daki merkez bankalarının bu hafta yeniden zam yapması bekleniyor.
Barclays analistleri (LON: BARC ) "Band of England'ın Ağustos toplantısında 50 baz puanlık bir artışla parasal sıkılaştırmayı hızlandırmasını bekliyoruz. Enerji fiyatlarındaki artışın ana itici güç olması muhtemel ."
"Merkez bankaları yavaşlayan büyüme sinyalleri yerine hala güçlü enflasyon ivmesine ve sıkı işgücü piyasalarına odaklanıyor. Bu, piyasaların son zamanlardaki 'kötü haber iyi haberdir' görüşünü bozabilir."
MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %0,2 oranında değer kaybederken, ihtiyatlılık belirgindi.
Japon Nikkei % 0.4 ve Güney Kore %0.3 kazanç elde etti.
S&P 500 vadeli işlemleri ve Nasdaq vadeli işlemleri %0,3 düştü. EUROSTOXX 50 vadeli işlemleri %0,1 artarken, FTSE vadeli işlemleri aynı miktarda düştü.
ABD şirket kazançları çoğunlukla düşürülen tahminleri geride bırakırken, BofA analistleri, tüketici ihtiyari sektörünün sadece %60'ının rapor verdiği ve tüketiciler için enflasyon endişeleri göz önüne alındığında en fazla baskı altında olduğu konusunda uyardı.
BofA bir notta, "Boğa piyasası tabelalarımız da dip demek için erken olduğunu gösteriyor: tarihsel piyasa diplerine, bu göstergelerin %80'inden fazlasının tetiklenmesi eşlik etti, şu anda sadece %30'u" dedi.
"Ayrıca, ayı piyasaları her zaman Federal Rezerv kesintisinden sonra sona erdi, ki bu muhtemelen en az altı ay sonra - BofA ev görünümü 3Ç23'te ilk indirim için."
HİÇ DEĞİL, DOVISH PİVOT
ABD 10 yıllık getirileri geçen ay 35 baz puan düşerek pandeminin başlangıcından bu yana en büyük düşüşü kaydetti. Verimler, Haziran'ın zirvesi olan %3.498'den çok uzakta, %2.660'ta kaldı.
Getiri eğrisi keskin bir şekilde tersine döndü, bu da tahvil yatırımcılarının ekonomi konusunda hisse senedi kardeşlerinden daha karamsar olduğunu gösteriyor. [BİZ/]
Getirilerdeki geri dönüş, geçen hafta ikinci haftasında değer kaybeden doların, son zirvesi olan 109.290'a kıyasla, döviz sepetinde 105.650'de durmasına neden oldu.
En büyük düşüş, spekülatörlerin aşırı derecede kısa olduğu ve kendilerini ani geri dönüş tarafından sıkışıp kaldığı yen karşısında geldi. Dolar, geçen hafta %2.1'lik keskin bir düşüş yaşadıktan sonra %0.6 düşüşle 132.43 yene geriledi.
Dolar, mücadele etmesi gereken bir Avrupa enerji krizi olan ve geçen hafta neredeyse hiç ilerleme kaydetmeyen euro üzerinde daha iyi işlem gördü. Euro en son 1,0236 dolarda kaldı ve 1,0278 dolar civarında sert direnç görüyor.
Capital Economics'te kıdemli bir piyasa ekonomisti olan Jonas Goltermann, piyasanın geçen haftaki 75 baz puanlık Fed zammı hakkında güvercinvari okuması karşısında şaşkına döndü.
"Bizim algımız, Fed'e verilen riske karşı tepkinin büyük ölçüde hüsnükuruntu ve gergin konumlandırmanın bir kombinasyonuna bağlı olduğu yönünde" dedi.
"Bizim görüşümüze göre, Başkan Powell'ın açıklamalarında, enflasyon hedefin çok üzerinde kalırken politika yapıcıların agresif faiz artırımlarından vazgeçeceklerine dair çok az şey var" dedi. "Piyasaların Fed'in niyetini yanlış anladığı konusunda haklıysak, dolar muhtemelen çok geçmeden rallisine devam edecek."
Şimdilik, dolar ve getirilerdeki düşüş, geçen hafta %2.2'lik sıçrama yaptıktan sonra ons başına 1.763$'a yükselen altın için bir rahatlama oldu. [GOL/]

Petrol fiyatları, piyasanın bu haftaki OPEC+ toplantısının az da olsa arzda bir artış sağlayıp sağlamadığını görmeyi beklerken geri çekildi. [VEYA]
ABD ham petrolü varil başına 1.15$ düşüşle 97.47$'a düşerken, Brent 91 sent kayıpla 103.06$'a geriledi.


3 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page