top of page

Asya hisseleri Fed'in açıklamalarının ardından yükseldi, piyasaların gözü Orta Doğu'da

- Asya hisseleri Salı günü Wall Street'in yüksek notuyla birlikte yükselirken, tahviller de Federal Reserve'ün güvercin açıklamalarının desteğiyle toparlanırken, petrol fiyatları Pazartesi günkü yükselişin ardından piyasanın Orta Doğu'daki çatışmaya odaklanması nedeniyle hafif düşüş yaşadı. .

MSCI'nın Japonya dışındaki Asya Pasifik hisseleri göstergesi TSİ 01:35'te %1,2 arttı.

Japonya'nın gösterge endeksi Nikkei ortalaması %2,4 yükselirken, Avustralya'nın S&P/ASX 200 endeksi art arda dördüncü seansta da %1,2 yükseldi.

Üst düzey Fed yetkilileri Pazartesi günü, artan Hazine getirilerinin Fed'i daha fazla faiz artırımından uzaklaştırabileceğini ve ABD ve Tokyo'da önceki gün piyasaların kapatılmasının ardından tahvil fiyatlarında yükselişin teşvik edilmesine yardımcı olabileceğini belirtti.

Ancak piyasalar, Hamas'ın Cumartesi günü yüzlerce İsrailliyi öldüren sürpriz saldırısının ardından İsrail ile Filistinli İslamcı grup Hamas arasında çıkan askeri çatışmaları yakından izliyordu.

İsrail ordusu o zamandan beri benzeri görülmemiş bir 300.000 yedek askeri çağırdığını ve Gazze Şeridi'ne tam bir abluka uyguladığını söyleyerek olası bir kara saldırısı beklentilerini artırdı.

JPMorgan Asset Management küresel pazar stratejisti Kerry Craig, "Orta Doğu'da olup bitenlerin anlamlı etkisini ve bunların piyasalar için gerçekte ne anlama geldiğini değerlendirmek için henüz oldukça erken" dedi.

"Uzun bir zaman alırsa ve daha fazla aktörün katılımını sağlarsak, bunun piyasa üzerinde daha büyük bir etkisi olacağı açıktır."

Hang Seng Endeksi ve Çin'in gösterge CSI300 Endeksi sırasıyla %1,2 ve %0,5 artışla açıldı.

Çin'in en büyük özel mülkiyet geliştiricisi Country Garden Holdings, Salı sabahı, offshore ödeme yükümlülüklerinin tamamını vadesi geldiğinde veya ilgili ödemesiz dönemler içerisinde karşılayamayabileceği konusunda uyardı ve bu durum, ülkenin kuşatılmış emlak sektörü üzerinde baskı yarattı.

ABD borsaları Pazartesi günü yükselişle kapandı; enerji hisseleri petrol fiyatlarıyla birlikte yükseldi. S&P 500 enerji endeksi yüzde 3,5 yükseldi.

National Bank of Australia analistleri bir notta, piyasaların Orta Doğu'daki önemli jeopolitik gelişmelere ilk tepkisinin riskten kaçınma olduğunu belirtti.

"Bununla birlikte, hamlelerin büyüklüğünün nispeten kontrol altına alındığını ve birçok durumda tüm hamlelerin sürdürülmediğini belirtmek ilginçtir" dediler.

Petrol fiyatları Pazartesi günü %4'ten fazla yükseldikten sonra geriledi. Brent ham petrolü yüzde 0,4 düşüşle varil başına 87,75 dolara gerilerken, ABD Batı Teksas Orta ham petrolü 16 sent ya da yüzde 0,5 düşüşle varil başına 85,93 dolara geriledi.

Spot altın, yatırımcıların güvenli liman arayışına girmesiyle Pazartesi günü bir haftanın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra yüzde 2 artışla ons başına 1.864,69 dolara yükseldi.


Dolar Salı günü ABD faiz oranı beklentileriyle birlikte yumuşadı.

Yükselen on yıllık Hazine tahvili getirileri, Pazartesi günkü tatilin ardından tahvil fiyatlarının artmasıyla birlikte Tokyo açılışında 13 baz puandan fazla düşerek %4,6'ya geriledi.
5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page