top of page

Asya hisseleri, Fed'in agresif faiz artırımı bahislerini kızdırdığı için sağlam

Asya hisseleri, ABD merkez bankasının faiz oranlarını 50 baz puan artırmasının, ancak bazılarının korktuğundan daha az şahin bir tonda gelmesi, yatırımcı duyarlılığını artırması ve doları düşürmesinin ardından Perşembe günü Wall Street kazançlarını izledi.
Bu arada, Avrupa Birliği'nin Rus petrolünün kullanımını yasaklama planının bazı ayrıntılarını açıklamasıyla ham petrol fiyatları yükseldi ve arzla ilgili endişeleri artırdı.
MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi, Japonya ve Kore piyasalarının resmi tatiller nedeniyle kapalı olması nedeniyle ticaret zayıf olmasına rağmen, %0,93 yükseldi.
Çin'in hisseleri, artan COVID-19 vakaları ve Şanghay'ın finans merkezinde sıkı bir kilitlenmenin hissiyat üzerinde baskı oluşturmasıyla daha geniş ralliye meydan okudu.
JP Morgan Asset Management'ın Hong Kong merkezli küresel piyasa stratejisti Marcella Chow, Federal Rezerv'in 50 baz puanlık artışın beklentilerle uyumlu olduğunu ve bu nedenle daha agresif bir hareketle ilgili bazı yatırımcı endişelerini ortadan kaldırdığını söyledi.
Reuters'e verdiği demeçte, "Asya piyasasının şu anda daha fazla kesinliğe sahip olduğu göz önüne alındığında, bunun muhtemelen piyasanın da biraz toparlanmasına neden olacağını düşünüyorum."

Asya'nın kazanımları, Dow Jones Sanayi Ortalamasının %2,81, S&P 500'ün %2,99 ve Nasdaq'ın %3,19 yükseldiği bir gecede ABD rallisini izledi.

Hong Kong'un benchmark Hang Seng Endeksi erken işlemlerde %0.77 yükseldi ve teknoloji sektörü endeksi %1.43 arttı.
Bu hafta, Hong Kong hisse senetleri değer kaybederken, offshore Çin yuanı geçen haftadan daha güçlü olsa da dalgalı bir seyir izledi.
Avustralya'nın S&P/ASX 200 endeksi de %0,61 artışla güçlü bir performans sergiledi.
Ancak Çin'in CSI300 endeksi anakara piyasalarının üç günlük bir tatilin ardından ticarete yeniden başlamasıyla %0,16 düşüşle açıldı.
JP Morgan Asset Management'tan Chow, "Şanghay'da (Şanghay'da) ve farklı şehirlerde hala (COVID-19) vakalar var, bu nedenle bu, potansiyel olarak tüketici ve yatırımcı duyarlılığını da sürüklemeye devam edecek." Dedi.
Fed'in yarım puanlık faiz artışı 22 yılın en büyük sıçraması oldu. Fed Başkanı Jerome Powell, politika yapıcıların Haziran ve Temmuz aylarında yapılacak olan politika toplantılarında benzer büyüklükteki faiz artırımlarını onaylamaya hazır olduklarını söyledi.
Powell ayrıca, Fed'in 75 baz puanlık bir faiz artışını "aktif olarak düşünmediğini" ve bunun da agresif bir sıkılaştırma yolu için bazı piyasa beklentilerini yumuşattığını söyledi.
Bu, doları erken Asya'da kaldığı yerde düşürdü.
ABD Hazineleri Japonya'daki tatil nedeniyle işlem görmüyordu, ancak getiriler de bir gecede düştü. Gösterge 10 yıllık getirisi, %3'ün biraz üzerinde bir düşüşle, son olarak %2.9402 idi.

Petrol, Perşembe günü dünyanın en büyük ticaret bloğu olan Avrupa Birliği'nin Rus petrol ithalatını aşamalı olarak durdurma planlarını açıklamasının ardından kazançlarını artırdı.
ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,4 artışla varil başına 108,21 $'a yükseldi ve Brent %0,36 artışla 110,54 $'a yükseldi. Her iki gösterge de Çarşamba günü varil başına 5 doların üzerine çıktı.5 görüntüleme0 yorum
bottom of page