top of page

Asya hisseleri Fed mesajlarından en iyi şekilde yararlandı, dolar yen karşısında düştü

Asya hisseleri, yatırımcıların ABD'nin faiz artırım hızında olası bir yavaşlamanın kokusunu alması, tahvil piyasalarını rahatlatması ve doları yen karşısında üç haftanın en düşük seviyesine göndermesiyle Perşembe günü ihtiyatlı kazançlar elde etti.
ABD Merkez Bankası, Çarşamba günü oranları 75 baz puan (bps) %2,25-2,5'e yükselterek kimseyi şaşırtmadı, ancak son verilerde bir miktar yumuşamaya işaret etmek için açıklamasını değiştirdi.
Fed Başkanı Jerome Powell, basın toplantısında enflasyonun düşürülmesi konusunda uygun bir şekilde şahin davrandı, ancak aynı zamanda bir sonraki faiz artışının boyutuna ilişkin rehberlikten vazgeçti ve "bir noktada" yavaşlamanın uygun olacağını kaydetti. [
Westpac kıdemli ekonomisti Elliot Clarke, "Fed artık eğrinin gerisinde hissetmiyor ve artık 'toplanarak görüşme' politikasının uygunluğunu değerlendirebilir" dedi.
"Bu, faiz artırım döngüsünün tamamlandığı veya hatta bir duraklamanın yaklaştığı anlamına gelmiyor, ancak riskler sanki çarpıklıktan yukarı doğru aşağı doğru geçiş yapıyor gibi görünüyor."
Vadeli işlem piyasası, yıl sonuna kadar fiyatlandırılan 100 baz puanlık ek sıkılaştırmaya sahip, ancak aynı zamanda 2023'e göre yaklaşık 50 baz puanlık faiz indirimi anlamına geliyor.
Sadece daha az agresif bir Fed'in ipucu, MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksini %0,7 artışla göndermek için yeterliydi.
Japon Nikkei %0.3 ve Güney Kore %0.7 arttı. Çin'in mavi çipleri, Pekin'in sert darbe alan bir emlak sektörü için daha fazla destek planladığı raporlarının yardımıyla %0,6 oranında yükseldi.
EUROSTOXX 50 vadeli işlemleri de %0,6 ve FTSE vadeli işlemleri %0,2 değer kazandı.
Yine de Meta Platforms da dahil olmak üzere birçok büyük ABD teknoloji şirketinin hisseleri, üç aylık kötü sonuçlar ve görünümler durgunluk korkularının altını çizdikçe saatler sonra düştü.
Bu, Nasdaq vadelilerinin Çarşamba günü Nisan 2020'den bu yana en büyük günlük kazancını elde ederek %0,4 düştüğünü görürken, S&P 500 vadeli işlemleri %0,2 geriledi.
Dikkatler şimdi ikinci çeyrek için ABD gayri safi yurtiçi hasılasına ilişkin verilere kayıyor, burada başka bir olumsuz okumanın teknik resesyon tanımını karşılayacağı, ancak ABD'nin bunlara karar vermek için kendi yöntemi var.
Medyan tahminler %0.5'lik bir büyüme için, ancak yakından izlenen Atlanta Fed GSYİH tahmini %1.2'lik bir düşüş için.
EURO HALA ENERJİ EKSİKLİYOR
Tahvil piyasalarında, iki yıllık Hazine faizleri, Fed toplantısı sonrasında 6 baz puan düştükten sonra %3,00 seviyesinde sabitlendi. [BİZ/]
Getiri eğrisi hafifçe dikleşmiş olsa da, yatırımcıların politika sıkılaştırmasının ekonomik bir gerilemeye ve daha düşük enflasyona yol açacağına inandıklarına dair bir işaret olarak, çoğu tersine döndü.
JPMorgan (NYSE: JPM ) analistleri bir notta , "Merkez bankaları bu yıl sıkılaştırmaya devam etme yolunda olsa da, en hızlı oran artış hızının geride kalma olasılığı giderek artıyor" dedi .
"Özellikle Avrupa doğal gazı hariç olmak üzere düşen emtia fiyatları, enflasyonda bir miktar rahatlama sağlamalı ve Çin dışındaki küresel ekonomi ivme kaybediyor."
Para birimlerinde dolar endeksi , risk hissiyatının iyileşmesiyle bir gecede %0.7 kaybettikten sonra 106.320'ye geriledi.
Bazı yatırımcıların bir dizi uzun pozisyon üzerinden kâr kaydetmeye karar vermesiyle Japon yeninde de nadir görülen bir gerileme yaşadı ve %0,7 düşüşle 135,54'e geriledi. [FRX/]
Euro, bir gecede %0.9 sıçradıktan sonra 1.0204$ civarında gezindi, ancak 1.0278$'da sert bir dirençle karşı karşıya.
IMF, Rus gazının yıl sonuna kadar Avrupa'ya tamamen kesilmesinin gelecek yıl neredeyse sıfır ekonomik büyümeye yol açabileceği konusunda uyardığı için, tek para biriminin hâlâ başa çıkması gereken bir enerji krizi var.
Rusya bu hafta Avrupa'ya daha az gaz gönderdi ve daha fazla kesinti olacağı konusunda uyardı, bu da küresel olarak gaz ve petrol fiyatlarını artırdı. ABD'de ham petrol stoklarındaki düşüş ve benzin talebindeki toparlanma da fiyatları destekledi. [VEYA]

ABD ham petrolü bir gecede %2,4 yükselerek 92 sent daha yükselerek varil başına 98.18 dolara, Brent ise 75 sent yükselerek 107.37 dolara yükseldi.
Spot altın , dolar ve tahvil getirilerindeki düşüşten yararlanarak %0,2 güçlenerek ons ​​başına 1.737 dolardan işlem gördü.


6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page