top of page

Asya hisseleri geriledi, dolar Fed'in yaklaşmasıyla yükseldi

Asya piyasaları Çarşamba günü, şokta olan yatırımcılar, Fed'in faiz oranlarında ne kadar agresif olacağını görmek için beklerken, pek çok sert önlemin dünyayı resesyona sürükleme riskiyle karşı karşıya kalacağından korkarak, Asya piyasaları dalgın bir ruh hali içindeydi.
Hazine getirileri on yılın en yüksek seviyelerine ulaştı ve vadeli işlemler Fed'in Çarşamba günü 75 baz puan artırarak %1.50-1.75 aralığına çıkacağının neredeyse kesin olduğunu ima ettiğinden dolar 20 yılın zirvesini gördü.
Bu, 1994'ten bu yana görülen en büyük artış olacak ve piyasalar şimdiden yıl sonuna kadar %3,75-4,0'a ulaşan göz yaşartıcı oranlara sahip.
Goldman Sachs (NYSE: GS ) analistleri, "Aşırı yüksek enflasyon, yükselen oranlar ve artan durgunluk endişeleri zemininde S&P 500 , 1962'den bu yana yıla en kötü başlangıcını yaptı" dedi .
"Enflasyonda olası bir zirve muhtemelen dibi görmek için yeterli değil ve geçmişteki benzer düşüşler ancak Fed daha kolay politikaya geçtiğinde sona erdi."
Bu biraz zaman alabilir, bu nedenle yatırımcılara portföy süresini azaltmalarını ve gerçek varlıklara maruz kalmayı artırmalarını tavsiye ediyorlar.
Çok fazla fiyatla birlikte, birkaç cesur yatırımcı Çarşamba günü erken saatlerde pazarlık arıyordu ve S&P 500 vadeli işlemleri %0,4 yükselirken, Nasdaq vadeli işlemleri %0,6 yükseldi. EUROSTOXX 50 vadeli işlemleri %0,3 ve FTSE vadeli işlemleri %0,2 ekledi.
MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %0.2 yükseldi, ancak bu hafta keskin bir düşüş yaşadı.
Japon Nikkei , Japon üreticilerin güveninde bir iyileşme olduğunu gösteren bir anketin hissiyatına yardımcı olmasına rağmen, %0,6 kaybetti.
Çin perakende satışları ve Mayıs ayı sanayi üretimine ilişkin veriler, tahminlerden biraz daha iyiydi, ancak yine de koronavirüs kilitlenmelerinin sürüklenmesini gösterdi.
Pekin'deki yetkililer Salı günü, 22 milyonluk şehrin pandemi başladığından bu yana en ciddi salgınıyla başa çıkmak için "zamana karşı yarış" içinde olduğu konusunda uyardı.
Tahvil piyasaları, 10 yıllık Hazine tahvillerinin Salı günkü %3.498'lik zirveden %3.43'e düşmesiyle, son darbelerinden sonra bir gölge yükseldi.
İki yıllık getiriler, bir gecede %3.456 ile 2007'den bu yana en yüksek seviyeye dokunduktan sonra %3.38'de kaldı. Birçok ABD borçlanma faizinin getirilerle bağlantılı olduğu göz önüne alındığında, finansal koşullar Fed'in zamlarından önce bile orada belirgin şekilde sıkılaştı.
DOLAR VERİM AVANTAJINA SAHİPTİR
Hazine getirileri aynı zamanda dünya çapında tahviller için bir ölçüttür, bu nedenle finansal koşullar hemen hemen her yerde sıkılaşıyor. Bu, dolar cinsinden borç alan gelişmekte olan piyasa ülkelerine baskı yaparken, tüketici harcama gücü için büyük bir rüzgar.
Aynı zamanda, düşük getirili Japon yenindeki büyük kazançların öncülüğünde, bir döviz sepeti karşısında 20 yılın en yüksek seviyesine ulaşan ABD dolarını artırma eğiliminde oldu.
Dolar, en son 1998'de 135.60'ta ziyaret edilen zirvelere ulaşmışken, 135.27 yen'de işlem görüyordu.
En son artış, Japonya Merkez Bankası'nın, dünyanın geri kalanının çoğu politikayı sıkılaştırmasına rağmen getirileri sıfıra yakın tutmak için tahvil alımlarını artırmasının ardından geldi.
Euro, Mayıs ayındaki 1.0348$'lık dip seviyesinden çok uzak olmayan 1.0440$'da tutunuyordu.
Tek para birimi, Avrupa Merkez Bankası'nın şahin dönüşünden bir miktar destek buldu, ancak yerel tahvil piyasalarındaki stres işaretleri tarafından tartıldı. Daha borçlu üyelerin, özellikle İtalya'nın getirileri, AB'nin parçalanmasıyla ilgili endişeleri körükleyen Almanya'dan çok daha hızlı tırmandı.
Artan getiriler ve yüksek dolar, ons başına 1.816 $ ile bir ayın en düşük seviyesine yakın olan altın için bir yük oldu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC), dünya petrol talebinin 2022'de pandemi öncesi seviyeleri aşacağı tahmininde ısrar etmesinin ardından petrol fiyatları yükseldi.
ABD ham petrolü 20 sent artışla varil başına 119.13 dolara yükselirken, Brent 22 sent güçlenerek 121.39 dolardan


5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page