top of page

Asya hisseleri, Hazine tahvil getirilerinin gerilemesiyle 11 ayın en düşük seviyelerinden yükseldi

Asya hisseleri, petrol fiyatlarındaki düşüş ve zayıflayan ABD istihdam verilerinin Hazine getirilerinin 16 yılın zirvelerinden çekilmesine yardımcı olmasıyla Perşembe günü 11 ayın en düşük seviyelerinden toparlandı, ancak yaklaşan ABD istihdam raporu yükselişi sağlayabilir ya da bozabilir.

Avrupa, EUROSTOXX 50 vadeli işlemlerinin %0,5 ve FTSE vadeli işlemlerinin %0,4 artmasıyla yükselişini sürdürmeye hazırlanıyor . S&P 500 vadeli işlemleri ve Nasdaq vadeli işlemleri çoğunlukla yatay seyretti.

MSCI'nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini kapsayan en geniş endeksi Wall Street'teki gecelik kazançların ardından %0,9 oranında toparlandı. Japonya'nın Nikkei endeksi, yatırımcıların düşen hisseleri toparlamasıyla %1,8 yükseldi.

Hong Kong'un Hang Seng endeksi yüzde 0,4 yükseldi. Çin anakara piyasaları tatil nedeniyle kapalı olmaya devam ediyor.

Asya oturumundaki veriler, Güney Kore'de tüketici enflasyonunun Eylül ayında ikinci ayda da hızlandığını ve Filipinler'de de tüketici enflasyonunun dört ayın en yüksek oranına yükseldiğini gösterdi; bu da merkez bankasının sıkılaşmaya devam edebileceği yönünde bir uyarı almasına neden oldu.

Beklenenden daha soğuk gelen ABD özel istihdam raporu ve petrol fiyatlarındaki %5'lik düşüşün yatırımcılara bir miktar rahatlık sunmasının ardından Hazine tahvillerindeki düşüş bir gecede biraz soluklandı. Faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı görüşü risk algısını olumsuz etkiledi.

On yıllık tahvil getirileri, bir gecede gördüğü 16 yılın en yüksek seviyesi olan %4,8840'tan 16 baz puan düşerek 2 baz puan düşüşle %4,7123'e geriledi.

Pek çok şey Cuma günkü ABD tarım dışı istihdam verilerine bağlı olacak. Ekonomistler, Ağustos'ta 187.000 olan istihdamın Eylül ayında 170.000'e düşmesini beklerken, işsizlik oranının da muhtemelen %3,8'den %3,7'ye gerilemesi bekleniyor.

Yatırım stratejisti Stephen Miller, "Fed'in kadranı hareket ettirmesi için bu rakamların beklentilerden çok uzakta olması gerektiğini düşünüyorum, ancak beklentilere yakın rakamlar Hazine piyasasındaki gerginlikleri yatıştırmaya hizmet edebilir" dedi. GSFM, Sidney merkezli bir fon.

"Hazine getirilerinin şu anda nerede olduğu göz önüne alındığında, aşağı ve yukarı yönlü risklerin oldukça dengeli olduğunu düşünüyorum."

Getirilerdeki son artış, devam etmeleri durumunda finansal koşullarda ciddi bir sıkılaşma görülecek seviyelere ulaştıkları anlamına geliyor ve bu da Fed'in daha fazla artırım yapmayacağı tezini güçlendiriyor. CME FedTool, bir gün önceki %28'e kıyasla, Kasım ayındaki artış ihtimalini artık %23 olarak fiyatlıyor.

ABD doları zirvelerinden çıktı ve Wall Street, bir gecede %1'den fazla yükselen teknoloji devi Nasdaq öncülüğünde toparlandı.

Hırpalanmış yen de çok ihtiyaç duyulan bir ertelemeyi aldı ve Perşembe günü %0,4 artışla dolar başına 148,52'ye yükseldi. Yatırımcılar Salı günü 150 seviyesinden keskin bir toparlanmanın Japon yetkililerin müdahalesinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını merak etmeye devam ediyor.

IG piyasa analisti Tony Sycamore, "ABD getirilerinin tavan yapmış olabileceği göz önüne alındığında, bunun sözlü mü yoksa gerçek bir müdahale mi olduğunu yoksa yarın gecenin tarım dışı istihdam verileri öncesinde USD/JPY uzun pozisyonlarının tasfiyesi mi olduğunu söylemek zor " dedi.

"USD/JPY açık bir şekilde bir şeylerden korktu ve Salı gecesinin en düşük seviyesi olan 147,33'e doğru daha fazla düşüş görebilir."

Reuters anketi, ABD dolarının yenilenen gücüne rağmen analistlerin hala zayıflık gördüğünü gösterdi.


Petrol fiyatları, yılın başındaki seviyesine göre yüzde 5 gibi devasa bir kayıp yaşadıktan sonra Perşembe günü yükseldi. Brent ham vadeli kontratları %0,7 artışla varil başına 86,39 dolara yükseldi ve ABD Batı Teksas Orta ham vadeli kontratları da %0,6 artışla 84,69 $'a yükseldi.

Altın fiyatı yüzde 0,3 artışla ons başına 1.827,38 dolara yükseldi.
18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page