top of page

Asya hisseleri yükseldi; büyüme, enflasyon korkuları kontrol kazançları

Asya hisseleri Salı sabahı olumlu ekonomik veriler ve Çin-ABD gerilimlerinin hafifletilmesine ilişkin ipuçlarının son satışlara bir süre ara vermesiyle yükseldi. koyda.
MSCI'nin Japonya dışındaki Asya Pasifik hisseleri göstergesi, sabahın erken saatlerinde elde ettiği kazançların bir kısmını silerek %0,3 arttı.
Endeks bu yıl şimdiye kadar %16 düştü, çünkü dünya çapındaki merkez bankalarının yüksek enflasyonu kırmak için ekonomileri resesyona iteceği endişeleri yatırımcıları kaçışa yöneltti.
Redmond Wong, piyasa stratejisti Redmond Wong'a göre, gergin piyasalara kısa bir süreliğine ara verilmesi, ABD başkanı Joe Biden'ın Çin'den gelen mallara yönelik tarifeleri hafifletme kararına meyilli olduğunu ve Çin Başbakan Yardımcısı Liu He'nin ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile konuştuğunu bildirdi. Saxo Markets Hong Kong'da.
Çin'in hizmet faaliyetlerini neredeyse bir yıl içinde en hızlı şekilde gösteren bir anketin de duygulara yardımcı olduğunu söyledi.
Wall Street Journal bir gecede Biden'ın enflasyonu yavaşlatmak amacıyla Çin ithalatına uygulanan bazı tarifeleri geri almayı düşündüğünü bildirdi.
Ancak Çin hisseleri dalgalı bir seyir izledi ve mavi fişlerin %0,6 düşüşle erken kazanımlarından vazgeçti.
Ayrıca, koronavirüs kısıtlamalarının gevşetilmesi turizm gibi işletmeler arasındaki hissiyatı artırarak Nikkei'nin %0,8 yükselmesine yardımcı olurken, ülkenin hizmet sektörü faaliyetinin Haziran ayında sekiz yıldan fazla bir süredir en hızlı şekilde genişlediği Japonya'dan da olumlu veriler geldi.
Küresel büyüme ve enflasyon dinamiklerine atıfta bulunan Saxo Markets'tan Wong, "Piyasa katılımcıları, enflasyonun sürekli yükselen seviyelerde olması ile potansiyel olarak yaklaşan bir ABD resesyonuna işaret eden işaretler arasındaki çekişmenin etkisini hâlâ değerlendiriyor" dedi.
Bu endişeler, Haziran enflasyonunun Asya mali krizinden bu yana en hızlı hıza ulaştığı Güney Kore'de ön plandaydı ve merkez bankasının fiyatları soğutmak için gelecek hafta ilk kez 50 baz puanlık bir komisyon artırımı yapabileceği beklentilerini körükledi.
Avustralya merkez bankası, günün ilerleyen saatlerinde, dörtnala yükselen enflasyonu bastırmak için 50 baz puanlık bir faiz artırımı bekleyen analistlerle buluşuyor.
ABD piyasaları Dört Temmuz tatili nedeniyle bir gecede kapalıydı ve ABD hisse vadelileri Asya ticaretinde yükseldi, S&P500 e-mini vadeli işlemleri %0,4 arttı.
Döviz piyasalarında dolar endeksi 105,7'de sabit kaldı ve hala güvenli liman kimlik bilgileriyle geniş çapta destekleniyor.
ABD hazine tahvilleri tatilden daha yüksek döndü, gösterge 10 yıllık notların getirisi %2,9686'da kaldı, ancak başarısızlığa uğrayarak sembolik %3 seviyesinin üzerine çıktı.

Norveç'te bir grevin petrol ve gaz üretimini kesintiye uğratması ve sıkı arz endişelerini körüklemesi beklenirken, Brent ham petrol vadeli işlemleri Pazartesi günü %2,4'lük bir artışın ardından %0,4 artarak 113,92$'a yükseldi.
Spot altın , Pazartesi günkü kayıplarını geride bırakarak 1809.2 dolardan yatay işlem gördü.


5 görüntüleme0 yorum
bottom of page