top of page

Asya hisseleri yükseldi, piyasalar ABD enflasyon verileri öncesinde gergin

Asya borsaları Çarşamba günü son zamanlardaki kayıplarının bir kısmını geri alarak yükseldi, euro ise küresel günün ilerleyen saatlerinde merakla beklenen ABD enflasyon raporu öncesinde dolar karşısında paritenin biraz üzerinde seyrediyor.
MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi, önceki gün iki yılın en düşük seviyesine geriledikten sonra iki günlük kayıplarını geride bırakarak %0.65 kazandı.
Tayvan maliye bakanlığının Salı günü hisse senedi istikrar fonunu etkinleştireceğini açıklamasının ardından, Tayvanlı hisse senetleri kazançlara öncülük etti. Piyasa o gün 19 ayın en düşük seviyesine düştü.
Japon Nikkei , önceki gün yaklaşık %2 kaybettikten sonra %0.45 yükseldi.
Ancak, Reuters'in anketine katılan ekonomistlerin, 40 yılın zirvesi olan yıllık bazda %8,8 oranında hızlanmasını bekledikleri ABD'nin Haziran ayı enflasyon verilerinin yayınlanması öncesinde çoğu hareket yetersiz geldi.
Yüksek enflasyon baskısı, ABD Federal Rezervi tarafından, ekonomiyi resesyona sürüklese bile, yükselen fiyatların üstesinden gelmek için agresif faiz artışlarına devam etmeleri gerektiğinin bir işareti olarak okunabilir.
Fed, son toplantısında faiz oranlarını 75 baz puan artırdı.
Analistler, "Temmuz ayında petrol fiyatlarındaki keskin (OTC: SHCAY ) zayıflık, Haziran ayının (enflasyonun) zirveye ulaşabileceğini gösteriyor. Eğer öyleyse, Fed sıkılaştırmasının en dinamik aşaması 27 Temmuz'da 75 baz puanlık bir artışla sonuçlanabilir." ANZ'de.
Ancak beklentimiz, çekirdek enflasyonun altında yatan gücün ve halen derinden olumsuz olan reel politika faiz oranlarının yazdan sonra 50 baz puanlık faiz artışlarının hala uygun olacağı anlamına gelmesidir” dedi.
Küresel enflasyon endişelerinin altını çizen Güney Kore merkez bankası, Çarşamba günü 50 baz puan artırarak, bankanın 1999'da mevcut politika sistemini benimsemesinden bu yana en büyük artışı kaydetti ve Yeni Zelanda merkez bankası da aynı miktarda faiz artırdı.
Küresel ekonomik büyümenin yavaşlamasına katkıda bulunan yüksek oran endişeleri, bu yıl borsa düşüşlerinde önemli bir faktör olurken, döviz piyasalarında ana etki güvenli liman doları artırmak oldu.
Yatırımcılar 2002'den bu yana ilk kez 1 ABD dolarının altına düşüp düşmeyeceğine odaklanmaya devam ederken, Çarşamba sabahı euro 1.00265 dolardı.
Salı günü sadece bir bıyık kadar düştü ve 1.00005 dolara kadar düştü.
Dolar diğer emsallerine göre de güçlüydü ve başlıca rakiplerine karşı endeks ölçüsü 108.27'de sağlam bir şekilde duruyordu.

ABD 10 yıllık gösterge getirisi, geçen hafta her iki tarafta da %3'lük işlem görerek %2.9743 oldu.
Petrol fiyatları gecelik düşüşlerine ara verdi. Brent ham petrolü varil başına 99.55$'da çok az değişiklik gösterdi ve ABD West Texas Intermediate ham petrolü 95.78$'da kaldı.


2 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page