top of page

Asya hisseleri, yatırımcıların merkez bankasının yoğun haftaya hazırlığıyla düşüşte

Yatırımcılar, küresel para politikası görünümü açısından yakından incelenecek olan Federal Rezerv ve Japonya Merkez Bankası da dahil olmak üzere merkez bankası toplantılarıyla dolu bir haftayı sabırsızlıkla beklerken Asya hisseleri Pazartesi günü düştü ve dolar güçlendi.

S&P 500 vadeli işlemleri yüzde 0,2 yükselirken, Nasdaq vadeli işlemleri yüzde 0,1 yükseldi.

MSCI'nın Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse senedi endeksi %0,5 düşerken, Avustralya'nın kaynak ağırlıklı hisse piyasası %0,7 ve Hong Kong'un Hang Seng endeksi %0,7 düştü.

Japonya Nikkei tatil nedeniyle kapalı.

Asya sabahında dikkatler , Güney Çin'de polisin varlık yönetimi birimindeki bazı personeli gözaltına almasının ardından Çin Evergrande (HK: 3333 ) Grubundaki %20'lik düşüş nedeniyle kısmen %2 düşüş yaşayan Hong Kong'da listelenen Çinli emlak geliştiricileri üzerine yoğunlaştı. , güç durumdaki emlak firmasını vuran son sorun.

Ayrıca, Çinli emlak geliştiricileriyle bağlantısı olan Çinli tröst şirketi Zhongrong International Trust Co, hafta sonu bazı tröst ürünlerine ilişkin ödemeleri zamanında yapamadığını söyledi.

Asya'da güven, geçtiğimiz hafta Pekin'den gelen politika desteğinin arttığına dair haberlerin ve beklenenden iyi gelen Çin verilerinin dünyanın ikinci büyük ekonomisinin aylardır süren yavaşlamanın ardından istikrar kazanmaya başlayabileceğine dair işaretler eklemesinin ardından iyileşmişti.

OCBC Bank Greater China Research başkanı Tommy Xie, "İstikrara dair cesaret verici işaretlere rağmen emlak piyasası ekonomik tablodaki eksik yapboz parçası olmaya devam ediyor" dedi.

"Sahadaki geri bildirimler mülk görüntüleme faaliyetlerinde bir artışa işaret ediyor; ancak potansiyel alıcıların çoğu, gevşeme sonrasında artan daire arzı nedeniyle anlaşmaları sonuçlandırmak için acele etmiyor."

Bu hafta, küresel merkez bankaları merkezde yer alacak ve aralarında ABD Merkez Bankası'nın da bulunduğu en yoğun işlem gören 10 para birimini denetleyen para birimlerinden beşi, faiz belirleme toplantıları düzenleyecek ve ayrıca gelişmekte olan piyasalardan bir grup da toplantı yapacak.

Piyasalar Çarşamba günü Fed'in vereceği bir ara için tamamen fiyatlanmış durumda, dolayısıyla odak noktası güncellenmiş ekonomi ve faiz tahminlerinin yanı sıra Başkan Jerome Powell'ın gelecek hakkında söyledikleri olacak. Gelecek yıl yaklaşık 80 baz puanlık kesinti görecekler.

Pepperstone araştırma başkanı Chris Weston, "Teorik olarak FOMC toplantısının volatilitesinin düşük olması gerekir, ancak yönetilmesi gereken bir risktir" dedi.

"2023 yılı için Fed fon oranı medyan projeksiyonunun %5,6'da kaldığını ve bankaya, veriler bunu gerektirdiği takdirde Kasım ayında yeniden artış yapma esnekliği sunacağını görmeliyiz."

Weston, Fed'in 2024'e ilişkin faiz tahminlerini yukarı revize etmesi durumunda, bunun faiz indirimlerinin fiyatlandırılacağını, bunun da ABD dolarına olan ilginin yeniden canlanmasına ve küresel hisse senetleri üzerinde aşağı yönlü baskıya yol açacağını ekledi.

Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası'nın 15'inci kez faiz artırımına gideceği ve gösterge borçlanma maliyetlerini %5,5'e çıkaracağı tahmin edilirken, İsveç'teki Riksbank'ın 25 baz puan artışla %4'e çıkacağı tahmin ediliyor.

Japonya Merkez Bankası Cuma gününün en önemli risk olayı olacak. Piyasalar, Başkan Kazuo Ueda'nın getirilerin çok daha yüksek olduğunu bildiren son yorumlarının ardından, BOJ'un aşırı gevşek politikasından önceden düşünülenden daha hızlı uzaklaşabileceğine dair herhangi bir işaret arıyor.

Geçtiğimiz Cuma günü Wall Street, ABD'deki sanayi işçi hareketinin otomotiv hisseleri üzerindeki baskısıyla keskin bir düşüşle kapandı. Artan Hazine getirileri aynı zamanda Amazon (NASDAQ: AMZN ) ve diğer büyük sermayeli büyüme şirketlerini de baskı altına aldı.

Nakit Hazine tahvilleri Tokyo kapalıyken Asya'da işlem görmedi. Fed'in bu haftaki politika toplantısı öncesinde vadeli kontratların daha uzun süre yüksek oranlarda fiyatlanmasıyla, hazine getirileri Cuma günü yükseldi ve iki yıllık süre %5 eşiğinin üzerinde kaldı.

Döviz piyasalarında ABD doları, majör döviz sepeti karşısında 105,29 seviyesinde altı ayın en yüksek seviyesi yakınında hâlâ güçlü seyrediyordu.

Euro, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz artırımlarının sona erebileceğinin sinyalini vermesiyle geçen hafta 3,5 ayın en düşük seviyesi olan 1,0629 $'a geriledikten sonra, Asya ticaretinin erken saatlerinde %0,1 toparlanarak 1,0673 $'a ulaştı.


Petrol fiyatları geçen Cuma günü 10 ayın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra yükseldi ve enflasyonist baskıları artırdı. Brent ham vadeli kontratları %0,3 artışla varil başına 94,20 dolardan, ABD West Texas Intermediate ham vadeli kontratları ise %0,4 artışla 91,14 dolardan gerçekleşti.

Altın fiyatı yüzde 0,2 artışla ons başına 1.925,62 dolara yükseldi.
8 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page