top of page

Asya hisseleri, yatırımcıların satıştan sonra durmasıyla yükseldi

Asya hisse senetleri ve ABD hisse vadeli işlemleri, piyasanın son zamanlardaki sert satışların ardından hisse almasıyla Salı günü yükseldi, ancak enflasyonu azaltmak için agresif merkez bankası faiz artırımlarının küresel bir resesyona yol açabileceğine dair endişeler devam ediyor.

MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi erken işlemlerde %0,85 yükseldi ve önceki gün beş haftanın en düşük seviyesinden yükseldi.

Japonya'nın referans Nikkei ortalaması %1,16 arttı ve Nasdaq ve S&P500 e-mini hisse vadeli işlemlerinin her biri yaklaşık %1,5 arttı.

JPMorgan (NYSE: JPM ) Asset Management küresel piyasa stratejisti Kerry Craig, "Bu sabah gördüğümüz yeşilin, insanların risk varlıklarına geri döndüğü bir işlev olmadığını düşünüyorum" dedi .

"Biraz rahatlama ve nefes alma alanı sağlamak için çok büyük satışlarda sadece normal davranış çünkü temelde geçen hafta makro cephede hiçbir şey değişmedi."

Çin mavi çipleri %0.5 yükseldi.

Salı günü yaptığı konuşmada faiz artırımına işaret eden Avustralya Merkez Bankası (RBA) Başkanı Philip Lowe tarafından Salı günü vurgulanan bir duyarlılık, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları artan enflasyonu frenlemek için faiz oranlarını agresif bir şekilde yükseltmeye çalışıyor.

Lowe, "%2 ila 3 enflasyona geri dönüş yolumuzu çizerken, Avustralyalılar daha fazla faiz artışına hazırlıklı olmalı" diye uyardı. "İşsizliğin düşük olduğu ve yüksek enflasyon yaşayan bir ekonomi için faiz oranları hala çok düşük."

Yine de Avustralya'nın S&P/ASX 200 endeksi erken işlemlerde %1,12 yükseldi. Avustralya doları, kazançlarını düşürmeden önce haberler üzerine %0.3 yükseldi.

Avrupa hisse senedi piyasalarının geçen haftaki ağır kayıplardan biraz kurtulmak için Pazartesi günü mütevazı kazançlar kaydetmesinin ardından, euro da iyileşen risk hissiyatıyla %0.25 değer kazandı. ABD piyasaları tatil nedeniyle kapalıydı.

Doların altı büyük akran karşısındaki durumunu takip eden dolar endeksi hafif düşüşle 104.29'a geriledi. Japon Yeni, geçen hafta başında gördüğü 24 yılın en düşük seviyesi olan 135.58 Yen'den çok uzak olmayan bir şekilde dolar başına 135.07 yen'de baskı altında kaldı. [FRX/]

Tahvil piyasalarında, ABD gösterge 10 yıllık hazine bonolarının getirisi, geçen Cuma günkü kapanışa göre biraz artarak %3,2976 oldu.

Geçen haftaki %3.495'lik zirve, 10 yıllık getirilerin 2011'den bu yana en yüksek seviyesiydi ve aynı gün Fed'in faiz oranlarını 75 baz puanlık devasa bir artışla yükselttiği gün geldi.

Petrol fiyatları, trader'ların yavaşlayan küresel ekonomik büyüme üzerine arz sıkıntısına odaklanmasıyla yükseldi. ABD ham petrolü %2.12 artışla varil başına 111.88$'a yükseldi ve Brent , gün için %1.25 artışla 115.56$'a yükseldi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD'nin Kanada ve diğer müttefikleriyle, düşük gelirli ülkelere yayılma etkilerine neden olmadan Rus petrolüne bir fiyat tavanı uygulayarak Moskova'nın enerji gelirini daha da kısıtlamak için görüşmelerde bulunduğunu söyledi.


Spot altın %0.1 artışla ons başına 1.840.40$'a yükseldi. ABD altın vadeli işlemleri % 1.835.60 ons.

Bitcoin , son günlerde psikolojik olarak önemli 20.000 $ seviyesinin üzerinde veya altında güçlü bir şekilde kırılmadığı için 20.500 $ seviyesindeydi.7 görüntüleme0 yorum
bottom of page