top of page

Asya mücadeleyi paylaşıyor, durgunluk korkuları devam ederken petrol düşüyor

Asya hisseleri sallanırken, Perşembe günü emtia fiyatları, Fed'in agresif faiz artırımları sırasında küresel bir resesyon riskine ilişkin artan endişelerin geniş yatırımcı duyarlılığını kırılgan tutmasıyla geriledi.
MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi, Asya ticaretinde daha önceki kazanımları tersine çevirerek çoğunlukla yatay seyrediyor. Güney Kore'de hisse senetleri düşerken, Japonya'nın Nikkei endeksi genel olarak değişmedi.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi , Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in Çarşamba günü Çin'in büyük ödeme firmaları ve fintech sektörünün sağlıklı gelişimi için bir planı onaylayan üst düzey bir toplantıya başkanlık ettiği haberinin ardından %0,6 yükseldi.
Fed Başkanı Jerome Powell'ın ABD Senatosu Bankacılık Komitesi'ne verdiği ifadede, resesyonun "kesinlikle bir olasılık" olduğunu kabul etmesi, ancak Fed'in bir resesyon yaratmaya çalışmamasının ardından dolar, ABD Hazine getirilerinin yanında bir gecede düştü.
Bir Reuters anketi, Fed'in Temmuz ayında 75 baz puanlık bir faiz artırımı daha yapacağını, ardından Eylül ayında yarım puanlık bir artış yapacağını ve en erken Kasım ayına kadar çeyrek puanlık hareketlere geri dönmeyeceğini gösterdi. .
Melbourne'deki Pepperstone aracı kurumunun araştırma başkanı Chris Weston, "Açık olan şey, piyasanın durgunluğu giderek artan bir olasılık olarak gördüğüdür, Powell'dan duyulan bu görüş, bir durgunluğun bir olasılık olduğunu ancak niyetleri olmadığını detaylandırdı" dedi.
"Emtialardaki düşüşe rağmen hisse senetleri iyi tutundu, enerji ve malzeme stoklarından öngörülebilir çıkışlarla birlikte piyasanın düşük riskli alanlarına ve savunma sektörlerine dönüş oldu."
ABD hisse senetleri önceki kazançlarını tersine çevirdi ve seansı hafif düşüşle tamamladı. Dow Jones Sanayi Ortalaması %0,15, S&P 500 %0,13 ve Nasdaq Bileşik %0,15 düştü.
Yatırımcılar, faiz artırımlarıyla enflasyonu düşürmeye çalışan merkez bankalarının dünya ekonomisini resesyona itmesinin risklerini değerlendirmeye devam ediyor.
Talep görünümüne ilişkin endişeler, Perşembe günü petrolün bir aydan fazla bir sürenin en düşük seviyesine düşmesiyle birlikte emtia fiyatlarını düşürdü. Brent ham petrolü %2 düşüşle varil başına 109.49$'a düştü ve ABD ham petrolü %2.3 düşüşle varil başına 103.75$'a geriledi.
Gösterge 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi, önceki gün ABD'de %3,156'lık kapanışına kıyasla, erken ticarette hafifçe düşüşle %3,1430 ile neredeyse iki haftanın en düşük seviyesi oldu.
Tüccarların daha yüksek Fed fon oranları beklentileriyle yükselen iki yıllık getiri, ABD'nin %3.056'lık kapanışına kıyasla %3.0391'e ulaştı.
Döviz piyasalarında, bir önceki seansta %0,2'lik düşüşün ardından dolar, başlıca para birimlerinden oluşan bir sepet karşısında %0,1 değer kazandı. Ancak, endeks bu yıl %8'den fazla yükseldi ve bu da geniş riskten kaçınma hissiyatını ve doların Fed kaynaklı getiri avantajını yansıtıyor.

Küresel ekonomik durgunluk endişeleri arasında 13 yıl aradan sonra ilk kez dolar başına 1.300 psikolojik eşiğin altına düşen Güney Kore wonu bu faktörlerin altını çizdi.
Altın, spot fiyatların ons başına 1835,19 dolardan işlem görmesiyle biraz daha düşüktü.

6 görüntüleme0 yorum
bottom of page