top of page

Asya'nın Risk İştahı Arttıkça Altın Yükseldi, Dolar Düştü

Altın Pazartesi sabahı Asya'da yükseldi ve volatil ticarette güçlendi. Zayıf bir dolar sarı metale destek verdi, ancak Asya'da daha riskli varlıklara doğru bir hareket kazançları sınırladı.
Altın vadeli işlemleri 12:47 ET (4:47 GMT GMT) itibarıyla %0.41 artışla 1.858.85 $'a yükseldi.
"ABD'de normalden daha düşük likidite anlamına gelen üç günlük tatil ve Çarşamba gününe kadar üst düzey veri eksikliği ile, yeni bir katalizör gelmedikçe altının 1.850 dolar civarındaki dar aralığına çivilenmiş olarak kalacağını görebiliriz." City Index kıdemli piyasa analisti Matt Simpson Reuters'e verdiği demeçte.
Federal devlet daireleri, hisse senedi ve tahvil piyasaları ve Federal Rezerv, Pazartesi günü ABD'deki Anma Günü tatili nedeniyle kapalı olacak.
Altın, 16 Mayıs 2022'de ons başına 1.786.60$ ile üç ayın en düşük seviyesini gördüğünden bu yana çoğunlukla olumlu bir performans sergiledi. Şimdiye kadar yaklaşık %2,4 düşüşle Mart 2021'den bu yana ilk kez üst üste ikinci bir aylık düşüşe hazırlanıyor.
“Altının düşük performansının büyük bir kısmı, yatırımcıların hisse senedi piyasaları düşerken nakde yönelmesi ve Çin'deki karantinaların da talebi düşürmesinden kaynaklanıyor. Tipik olarak Haziran, altın için düşüş ayıdır, ancak bu mevsimsel model bir ay ileriye kaymış gibi görünüyor” dedi Simpson.
Asya hisseleri ABD'li emsallerini yükselirken, dolar beş haftanın en düşük seviyelerine yakındı ve yatırımcılar Haziran ve Temmuz 2022'deki keskin artışların ardından ABD'de parasal sıkılaştırmada nihai bir yavaşlama olacağına dair bahse girdiler.
Diğer değerli piyasalarda gümüş %0,1 yükseldi , platin %0,1 güçlenerek 954,51$'a yükseldi ve paladyum %0,8 yükseldi.


8 görüntüleme0 yorum
bottom of page