top of page

Asya Piyasaları Fed'i Bekliyor, Çin Hisse Senetleri Toparlanma Rallisinden Sonra

Çin hisse senetleri, daha olumsuz ekonomik okumaların teşvik önlemleri umutlarını artırmasıyla Salı günü yaklaşık üç yılın en düşük seviyesinden yükselirken, daha geniş Asya piyasaları Federal Rezerv toplantısı öncesinde yükseldi.
Çin'in mavi çipli Şangay Shenzhen CSI 300 endeksi %1,8 yükselirken, Şanghay Bileşik endeksi %1.1 arttı ve hırpalanmış teknoloji hisseleri her iki endekste de kazançlara öncülük etti.
Salı günü yapılan özel bir anket , ekonominin COVID bağlantılı yeni aksaklıklarla mücadele etmeye devam etmesiyle Çin imalat sektörünün Ekim ayında art arda üçüncü ay küçüldüğünü gösterdi. Ancak okuma, hükümetin ekonomik büyümeyi desteklemek için daha fazla teşvik harcaması yapacağı beklentilerini de besledi.
Çin'in ana endeksleri, yeni COVID salgınları ve Pekin'in siyasi iklimine ilişkin endişelerin hissiyatı düşürmesiyle Ekim ayında %8'e kadar düştü. Yerel teknoloji stokları, ABD'nin ülkeye yarı iletken ihracatını sınırlamak için yaptığı bir hamleyle de sarsıldı.
Çin hisse senetleri şimdi bir dereceye kadar pazarlıklı alımlardan faydalanıyor gibi görünüyor. Ancak analistler, özellikle sıfır COVID politikası üzerindeki belirsizlik nedeniyle daha fazla potansiyel kayıp konusunda uyardılar.
Hong Kong hisseleri de Çinli emsalleriyle birlikte yükseldi ve Hang Seng endeksi 14 yılın en düşük seviyesinden %4'ün üzerine çıktı. Büyük teknoloji hisseleri, endekse en büyük katkıyı sağladı.
Daha geniş Asya piyasaları Salı günü yükseldi ve Wall Street'ten gelen zayıf bir öncülüğe karşı çıktı , ancak çoğu bölgesel borsa bir miktar pazarlıklı alım gördü. Güney Kore'nin KOSPI endeksi son iki yılın en düşük seviyesinden %1.6 yükselirken, Tayvan Ağırlıklı endeksi de iki yılın en düşük seviyesinden %0.7 toparlandı.
Odak noktası, merkez bankasının yaygın olarak 75 baz puanlık faiz artırımı yapmasının beklendiği Çarşamba günkü Federal Rezerv toplantısının sonuçlanmasıydı . Ancak piyasalar, bankanın şahin duruşunu yumuşatacağını umuyor.
Avustralya'nın S&P/ASX 200 endeksi, Rezerv Bankası'nın faiz oranlarını artırmasının ardından banka hisselerinin desteğiyle Salı günü %1,7 yükseldi . Ancak, zam bu yılın başlarında yürürlüğe girenlerden çok daha küçük olduğu için yerel risk iştahı da arttı.
Ancak Rezerv Bankası da yıl için enflasyon tahminini artırdı ve ekonomik büyümeyi yavaşlatacağı konusunda uyardı.4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page