top of page

Asya piyasalarında haftanın ilk notları

Asya piyasalarında Ukrayna endişesi yeni haftanın satıcılı başlamasına neden oldu. Çin'de yapı şirketi Vanke'nin patronundan gelen yorumlar ve elektrikli batarya üreticisi CATL şirketinin Amerikan yaptırımlarına hedef olabileceği yönündeki beklentiler endişe yaratan unsurlar olarak öne çıktı. İşte Asya piyasalarında haftanın ilk notları...

Uzakdoğu’nun emtia ithalatına bağımlılıklarıyla öne çıkan ihracat devleri Japonya, Çin ve Kore gibi ülkeler gelişmeleri yakından izliyor.


Japonya Ukrayna’da yaşayan vatandaşlardan derhal ülkeyi terk etmelerini isterken, Güney Koreli ve Japon şirketler personel tahliyesine başladı. Çin şirketlerinden ise sahadaki gelişmelere karşı teyakkuzda olmaları istendi. Petrolde dışa bağımlı durumda bulunan Kore, Çin, Japonya ve Hindistan gibi ülkeler enflasyonist baskılarla boğuştukları dönemde petrol fiyatlarındaki yükselişten büyük endişe duyuyor. Üretici fiyatları endekslerindeki artışlar özellikle dünyanın fabrikası sayılabilecek Doğu Asya bölgesinde son 30-40 yılın en yüksek hızlarında ilerliyor.

1 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page