top of page

Avrupa borsa vadeli işlemleri düşüşte; UBS, 1. Çeyrek karında ciddi düşüş bildirdi.

Avrupa hisse senedi piyasalarının Salı günü yatırımcıların Wall Street'te başlayacak büyük teknoloji kazanç sezonu öncesinde temkinli olmasıyla küçük kayıplarla açılması bekleniyor.

02:00 ET (06:00 GMT) itibarıyla, Almanya'da DAX vadeli işlem sözleşmesi %0,1, Fransa'da CAC 40 %0,2 ve Birleşik Krallık'ta FTSE 100 %0,3 düştü.

ABD'li teknoloji devleri Microsoft (NASDAQ: MSFT ) ve Google ana şirketi Alphabet'ten (NASDAQ: GOOGL ) elde edilen kazançlar, Salı günü Facebook'un sahibi Meta Platformları (NASDAQ: META ), Amazon (NASDAQ: AMZN ) ve Intel'den ( NASDAQ: INTC ) bu hafta sonra.

S&P 500'ün bu yılki kazançlarının üçte ikisini yalnızca beş teknoloji hissesi oluşturdu , bu nedenle onların rakamları, piyasanın üç aylık kazanç sezonundan nasıl çıkacağını gayet iyi belirleyebilir.

Yatırımcılar, sektör genelinde maliyet düşürme ve işten çıkarma ile yapay zeka konusundaki çabalarıyla ilgili haberleri arayacaklar.

Avrupa'da bankacılık sektörü öne çıkıyor.

UBS (SIX: UBSG ) Salı günü erken saatlerde, ABD konut ipoteğine dayalı menkul kıymetlerle ilgili yasal karşılıklardaki 665 milyon $'lık artış nedeniyle ilk çeyrek karında %52'lik bir düşüş bildirdi.

İsviçreli bankacılık devi, eski rakibinin ilk çeyrekte 68 milyar dolardan fazla varlık çıkışı kaydetmesiyle bu ayın başlarında devralmak zorunda kaldıktan sonra Credit Suisse'i (SIX: CSGN ) de denemek ve bünyesine katmak zorunda .

Piyasa değeri açısından avro bölgesinin en büyük ikinci borç vereni olan Santander (BME:SAN), daha yüksek kredi geliri, daha yüksek provizyonları ve İspanya'da bir bankacılık vergisi.

Diğer yerlerde, Novartis (SIX: NOVN ), İsviçreli ilaç üreticisinin güçlü bir büyüme ivmesine işaret etmesiyle tüm yıl kazanç görünümünü yükseltti.

Dünyanın en büyük paketlenmiş gıda şirketi Nestle (SIX: NESN ), ilk çeyrek satışlarının beklenenden biraz daha iyi olduğunu bildirirken , mühendislik firması ABB (SIX: ABBN ) satış ve kar görünümü için tüm yıl görünümünü yükseltti.

Ekonomik veri takvimi Salı günü sessiz, Mart ayı için yalnızca Birleşik Krallık kamu sektörü net borçlanması ve açıklanması planlanan İspanyol ÜFE rakamları.

Ancak Avrupa Merkez Bankası Denetleme Kurulu Başkanı Andrea Enria oturumun ilerleyen saatlerinde konuşacak ve yatırımcılar merkez bankasının para politikasının gelecekteki yoluna ilişkin ipuçlarını dinleyecek.

Merkez bankasının baş ekonomisti Philip Lane'in Salı günü erken saatlerde Fransız Le Monde gazetesine verdiği bir röportajda onayladığı bir kararla, Avrupa Merkez Bankası'nın Mayıs ayı başlarında faiz oranlarını yeniden yükseltmesi bekleniyor.

Lane, "Mevcut veriler, oranları yeniden artırmamız gerektiğini gösteriyor" dedi. "Bu hala durmak için doğru zaman değil. Bunun ötesinde kristal kürem yok; ekonomik verilere bağlı olacaktır.”

Petrol fiyatları Salı günü, tacirlerin Çin'in ikinci büyük ekonomisi kritik bir tatil dönemine yaklaşırken, Batı'da daha fazla faiz artırımı yaparak ekonomik büyümeyi vuracağı ihtimaliyle Çin'deki talepte potansiyel bir toparlanmayı tartmasıyla istikrar kazandı.

Yaklaşan 1 Mayıs tatili sırasında Çin'de yurt dışı seyahatleri için yapılan rezervasyonlar, dünyanın en büyük petrol ithalatçısında yakıt talebini artırarak toparlanmanın devam ettiğine işaret ediyor.

02:00 ET itibariyle, ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,2 düşüşle varil başına 78,61 dolardan işlem görürken, Brent kontratı %0,2 düşüşle 82,38 dolara geriledi.

Ek olarak, altın vadeli işlemleri %0,3 artışla 2.005,85$/ons'a yükselirken, EUR/USD %0,1 artışla 1,1050'den işlem gördü.


1 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page