top of page

Avrupa borsa vadelileri düştü; Çin enflasyon verileri büyüme endişelerini artırıyor

Zayıf Çin enflasyon verileri dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin sağlığına ilişkin endişeleri artırdığından, Avrupa hisse senedi piyasalarının Pazartesi günü düşük açılması bekleniyor.

02:00 ET'de (06:00 GMT), Almanya'da DAX vadeli işlem sözleşmesi %0,5, Fransa'da CAC 40 %0,6 ve Birleşik Krallık'ta FTSE 100 vadeli sözleşmesi %0,5 düştü.

Çin'deki fiyat verileri dezenflasyon endişelerini artırıyor

Pazartesi günü erken saatlerde yayınlanan veriler, Çin'in tüketici fiyatlarının Haziran ayında aylık %0,2 düşerek yıllık rakamı 2021'den bu yana en yavaş seviyede bırakarak tamamen yatay kaldığını gösterdi.

Buna ek olarak, üretici fiyatları Haziran ayında yıllık %5,4 düşerek yedi buçuk yılın en hızlı düşüşünü kaydetti.

Bu rakamlar, Çinli yetkililerin para ve maliye politikasını daha da gevşetmeye çalışacaklarını gösteriyor, ancak aynı zamanda Pekin'in düpedüz bir deflasyonist sarmaldan kaçınmak için ciddi bir zorlukla karşı karşıya olduğunu da gösteriyor.

Avrupalı ​​​​ihracatçılar için Çin pazarının önemi göz önüne alındığında, bunun kurumsal Avrupa üzerinde ağır bir etkisi olacaktır.

ABD enflasyonu haftanın kilit açıklaması

Bu hafta ayrıca Avrupa'da Haziran ayı enflasyon verileri açıklanacak, ancak Çarşamba günkü yayının Haziran ayında tüketici fiyat endeksinin yıllık %3,1 oranında arttığını göstermesi beklendiğinden, daha çok ABD'ye odaklanılacak. Mart 2021'den bu yana en yavaş artış.

Veriler, Fed'in bu ay sonunda faiz artırımlarına devam etmesini neredeyse garantileyen Cuma günkü Haziran istihdam raporunun ardından geldi.

Kering, Creed için 3.5 milyar euro ödüyor

İkinci çeyrek raporlama sezonu kısa bir süre sonra başlıyor, ancak Financial Times'ın Gucci sahibinin üst düzey satın almak için 3,5 milyar € (1 € = 1,0951 $) ödediğini bildirmesinin ardından, bunun öncesinde odak Kering'e (EPA: PRTP ) verilebilir. Haziran ayında Fransız parfüm markası Creed.

Fransız lüks grubu, şirket içi bir kozmetik işletmesi kurma niyetini yılın başlarında işaretledikten sonra satın almayı gerçekleştirdi.

Petrol, Çin'deki talep kaygılarıyla geriliyor

Petrol fiyatları, Çin'den gelen enflasyon verilerinin dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ve en büyük ham petrol ithalatçısı Çin'deki toparlanmanın yavaşladığına dair endişeleri artırmasının ardından Pazartesi günü düştü.

02:00 ET itibariyle, ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,8 düşüşle varil başına 73,26 $'dan işlem görürken, Brent kontratı %0,8 düşüşle 77,88 $'a geriledi.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçıları Suudi Arabistan ve Rusya'nın Ağustos ayında arz kesintilerini derinleştirme planlarını açıklamalarının desteğiyle her iki gösterge de geçen hafta %4'ten fazla yükselerek Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı.

Ek olarak, altın vadeli işlemleri %0,4 düşüşle 1.925,05 $/ons olurken, EUR/USD %0,2 düşüşle 1,0949'dan işlem gördü.


3 görüntüleme0 yorum
bottom of page